Ministerstvo obrany chystá pomocný projekt pro veterány

V den, kdy světová média přinesla zprávu o úmrtí posledního známého veterána z první světové války, Brita Claudea Choulese, který ve 20. letech minulého století přesídlil do Austrálie a dožil se 110 let, představilo české ministerstvo obrany novinky v péči o válečné veterány. Přichází i s novým projektem – začleňování válečných veteránů do civilního života.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veteráni druhé světové války.

Veteráni druhé světové války. | Foto: Filip Jandourek

Jak tvrdí náměstek ministra obrany Michael Hrbata, dotace z Evropské unie ve výši 30 milionů korun bude využita na založení poradenských personálních center na krajských velitelstvích kromě Prahy. „Centra budou úzce spolupracovat s pracovními úřady, právními a psychologickými poradnami. Ty budou pomáhat začleňovat válečné veterány,“ říká.

Podle něj se problematikou válečných veteránů zabývá ministerstvo v rámci odboru meziresortních spolupráce už velmi dlouho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo obrany chce zlepšit péči o veterány - z druhé světové války i novodobé

„Snažíme se o ně starat v rámci finančních možností, které jsou omezené. Ale poskytujeme jim mnoho takzvaných prebend. Pro druhoválečné veterány je to především péče v našich domech pro veterány - v ústředí vojenské nemocnice, LDN lůžka, různé rehabilitace, pobyty v nemocnicích, příspěvek na rekreace,“ uvádí Hrbata.

Veteránů z druhé světové války je prý v České republice zhruba 1800, těch novodobých z války v Perském zálivu, misí OSN, NATO a EU až do současnosti asi přes 14 tisíc.

„Někteří novodobí odcházejí do civilu, kdy končí jejich kontakt v armádě. My se budeme snažit připravit na jejich přechod ‚červený kobereček‘, který by měl pomoci přestoupit do civilního života,“ vysvětluje náměstek ministra.

I MUDr. Jindřich Sitta, první místopředseda Československé obce legionářské, který jako vojenský lékař absolvoval válku v Perském zálivu a později i afghánskou misi, si myslí, že se péče o veterány v posledních letech výrazně zlepšila. „Ze strany ministerstva obrany je patrný velký vzestup zájmu o válečné veterány.“

Jak také dodává náměstek ministra obrany Michael Hrbata, u novodobých veteránů je věkový průměr nižší, něco přes čtyřicet let, avšak někteří z Perského zálivu už nastupují do důchodového věku a o ně se prý musí starat jako o ty z druhé světové války.

Mariana Zapotilová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme