Ministerstvo obrany chystá pomocný projekt pro veterány

V den, kdy světová média přinesla zprávu o úmrtí posledního známého veterána z první světové války, Brita Claudea Choulese, který ve 20. letech minulého století přesídlil do Austrálie a dožil se 110 let, představilo české ministerstvo obrany novinky v péči o válečné veterány. Přichází i s novým projektem – začleňování válečných veteránů do civilního života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veteráni druhé světové války. | Foto: Filip Jandourek

Jak tvrdí náměstek ministra obrany Michael Hrbata, dotace z Evropské unie ve výši 30 milionů korun bude využita na založení poradenských personálních center na krajských velitelstvích kromě Prahy. „Centra budou úzce spolupracovat s pracovními úřady, právními a psychologickými poradnami. Ty budou pomáhat začleňovat válečné veterány,“ říká.

Podle něj se problematikou válečných veteránů zabývá ministerstvo v rámci odboru meziresortních spolupráce už velmi dlouho.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo obrany chce zlepšit péči o veterány - z druhé světové války i novodobé

„Snažíme se o ně starat v rámci finančních možností, které jsou omezené. Ale poskytujeme jim mnoho takzvaných prebend. Pro druhoválečné veterány je to především péče v našich domech pro veterány - v ústředí vojenské nemocnice, LDN lůžka, různé rehabilitace, pobyty v nemocnicích, příspěvek na rekreace,“ uvádí Hrbata.

Veteránů z druhé světové války je prý v České republice zhruba 1800, těch novodobých z války v Perském zálivu, misí OSN, NATO a EU až do současnosti asi přes 14 tisíc.

„Někteří novodobí odcházejí do civilu, kdy končí jejich kontakt v armádě. My se budeme snažit připravit na jejich přechod ‚červený kobereček‘, který by měl pomoci přestoupit do civilního života,“ vysvětluje náměstek ministra.

I MUDr. Jindřich Sitta, první místopředseda Československé obce legionářské, který jako vojenský lékař absolvoval válku v Perském zálivu a později i afghánskou misi, si myslí, že se péče o veterány v posledních letech výrazně zlepšila. „Ze strany ministerstva obrany je patrný velký vzestup zájmu o válečné veterány.“

Jak také dodává náměstek ministra obrany Michael Hrbata, u novodobých veteránů je věkový průměr nižší, něco přes čtyřicet let, avšak někteří z Perského zálivu už nastupují do důchodového věku a o ně se prý musí starat jako o ty z druhé světové války.

Mariana Zapotilová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme