Ministerstvo práce za Špidly špatně hospodařilo, zjistil NKÚ

Ministerstvo práce a sociálních věcí zaměstnávalo v době působení nynějšího premiéra Vladimíra Špidly v čele resortu zřejmě špatné právníky. Jak zjistil Nejvyšší kontrolní úřad, v řadě smluv uzavíraných s dodavateli totiž nejsou stanoveny sankce za případné porušení sjednaných závazků. NKÚ také zjistil, že ministerstvo v letech 1999 až 2001 vyplatilo přes 70 milionů korun za práce, které si objednalo u cizích firem, i když na ně má vlastní lidi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Podle Františka Bárty z Nejvyššího kontrolního úřadu patří k nejčastějším prohřeškům státních úřadů a institucí porušování zákona o zadávání veřejných zakázek. Kontroloři na ně narážejí pravidelně, a nejde přitom jen o administrativní chyby.

"Jestliže my zjistíme, že měl vyzvat pět zájemců, a vyzval jednoho, tak v tom vidím samozřejmě nějakou nedbalost - já to nazvu nedbalostí. Chtějí to urychlit a tak dále, mezi námi úmyslu je tam zřejmě hodně. Pokud jsou tam okolnosti nasvědčující spáchání trestného činu, tak to oznámíme. Měli jsme nějaké dílčí úspěchy, ale většinou to orgány činné v trestním řízení zastavují, protože podle nich to není trestný čin, není tam úmysl," uvedl František Bárta.

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme