Ministerstvo práce za Špidly špatně hospodařilo, zjistil NKÚ

Ministerstvo práce a sociálních věcí zaměstnávalo v době působení nynějšího premiéra Vladimíra Špidly v čele resortu zřejmě špatné právníky. Jak zjistil Nejvyšší kontrolní úřad, v řadě smluv uzavíraných s dodavateli totiž nejsou stanoveny sankce za případné porušení sjednaných závazků. NKÚ také zjistil, že ministerstvo v letech 1999 až 2001 vyplatilo přes 70 milionů korun za práce, které si objednalo u cizích firem, i když na ně má vlastní lidi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Podle Františka Bárty z Nejvyššího kontrolního úřadu patří k nejčastějším prohřeškům státních úřadů a institucí porušování zákona o zadávání veřejných zakázek. Kontroloři na ně narážejí pravidelně, a nejde přitom jen o administrativní chyby.

"Jestliže my zjistíme, že měl vyzvat pět zájemců, a vyzval jednoho, tak v tom vidím samozřejmě nějakou nedbalost - já to nazvu nedbalostí. Chtějí to urychlit a tak dále, mezi námi úmyslu je tam zřejmě hodně. Pokud jsou tam okolnosti nasvědčující spáchání trestného činu, tak to oznámíme. Měli jsme nějaké dílčí úspěchy, ale většinou to orgány činné v trestním řízení zastavují, protože podle nich to není trestný čin, není tam úmysl," uvedl František Bárta.

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme