Ministerstvo průmyslu chce více využívat zelenou energii

6 verzí energetické koncepce státu s výhledem do roku 2030 představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Otevírá tak na toto téma veřejnou diskusi - po ní připraví konečný návrh. Vláda prosazuje takzvanou Zelenou variantu, která počítá s větším využíváním jaderné energie, prodloužením těžby hnědého uhlí až za rok 2030 a zvyšováním podílu obnovitelných zdrojů. "Jednoznačně jsou to primární energetické zdroje naše. Samozřejmě se počítá i s jadernou energií a stranou nezůstávají ani obnovitelné zdroje," potvrzuje mluvčí ministerstva průmyslu Ivo Mravinac.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Rosenauer

Podle náměstka ministra Martina Peciny resort počítá s dalším rozvojem jaderné energetiky. "Do budoucna se v žádném případě nechceme jaderné energie zříkat, protože v blízké budoucnosti nevidíme možnost se bez tohoto zdroje obejít. V případě že budeme nutno a zatím naše technické propočty ukazují, že to nutné bude, budeme kolem roku 2015-2020 uvažovat o případné dostavbě jaderné elektrárny Temelín na původně plánovanou velikost."

Ministerstvo průmyslu také navrhuje vytěžit všechny dostupné zásoby hnědého uhlí v severních Čechách. Podle náměstka Peciny ale likvidace dotčených obcí přes protesty jejich obyvatel nehrozí. Stát tuto záležitost ponechá na dohodě mezi obcemi a těžebními společnostmi.

Prodloužení těžby je trnem v oku ekologům. Podle hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce si je ale třeba uvědomit, že právě tato koncepce by pomohla získat peníze na následnou rekultivaci krajiny. "Jestliže se těžba ještě prodlouží o 10-15 let, tak si ty hnědouhelné společnosti vydělají, protože dnes už platí nový zákon, že z každé tuny vytěženého uhlí se odkládá část finančních prostředků na následnou rekultivaci a revitalizaci. jestli ukončíme těžbu hned teď, tak v tom sanačním fondu nebude nic a stát bude muset vytánout další peníze na revitalizaci toho území."

Do chodu Ústeckého kraje energetická koncepce významně zasáhne. Podle Šulce by se v případě prodloužení těžby hnědého uhlí mělo už teď začít s výstavbou nových hnědouhlených elektráren. "Jejich životnost skončí někdy kolem roku 2010 nebo 2015 a tady se musí jasně říct po roce 2015, až se všechny elektrárny zavřou, z čeho bude ČR vyrábět elektřinu. Jestli z hnědého uhlí, tak se musí už teď začít plánovat stavba jiných, nových zdrojů 21. století. Jejich příprava a stavba ale netrvá dva roky, to trvá také 5-7 nebo 10 let, dejme tomu."

Drtivé kritice podrobilo výhledy energetické strategie státu Hnutí Duha. Podle něj ministerstvo průmyslu málo pamatuje na využití obnovitelných zdrojů energie. Radiožurnálu to řekl aktivista hnutí Vojtěch Kotecký. "Když se na ty scénáře podíváte, tak zjistíte, že všechny teoreticky mluví o podpoře energetických úspor, o podpoře obnovitelných zdrojů, ale ve skutečnosti konkrétní opatření staví na těch obstarožních zdrojích jako je uhlí a jaderná energetika, a ty moderní zdroje, jako je energetická efektivnost, rozvoj čistých zdrojů a nějaké razantní snižování našeho podílu na globálních změnách klimatu, v podstatě opomíjejí."

Podle návrhu státní energetické koncepce do roku 2030 je nejdůležitějším ze čtveřice cílů co nejširší využití zdrojů, technologických procesů a úspor. Posledními dvěma cíli jsou šetrnost vůči životnímu prostředí a dokončení transformace a liberalizace sektoru. Základními prioritami koncepce jsou nezávislost, bezpečnost a spolehlivost. Česká republika by měla být nezávislá na cizích zdrojích energie a zdrojích z rizikových oblastí, důraz by měl být kladen na bezpečnost zdrojů včetně jaderné bezpečnosti a ochrany životního prostředí, spolehlivost by se měla vztahovat na všechny druhy energií. Ministerstvo průmyslu předpokládá, že v roce 2030 se podíl energie z obnovitelných zdrojů bude pohybovat kolem 11 procent. Podle názoru ekologů by ale toto číslo mohlo být výrazně vyšší.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme