Ministerstvo zastavilo platby do programu Severozápad kvůli možnému selhání systému

Ministerstvo pro místní rozvoj přestalo vyplácet dotace do Regionálního operačního programu Severozápad. Podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského z platformy LIDEM totiž za odhalenými chybami při přidělování evropských peněz nemusí být jen pochybení jednotlivých úředníků, ale špatné nastavení celého systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo dotačního úřadu Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem | Zdroj: ČTK

Své rozhodnutí oznámilo ministerstvo pro místní rozvoj Regionální radě ROP Severozápad dopisem, který poslalo dnes ráno. Potvrdil to první náměstek ministra David Braun.

„Vzhledem k tomu, že se nyní objevila nová podezření, která jsou velmi závažná a mohou mít až systémový charakter, tak jsme s ministerstvem financí připravili preventivní krok, když jsme přestali proplácet programu prostředky z rozpočtů ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedl náměstek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody pozastavení plateb do programu Severozápad vysvětloval na Rádiu Česko náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun

Ministerstvo podle něj regionální radě doporučilo, aby ihned přestala vyhlašovat výzvy, podepisovat nové smlouvy a vyhodnocovat již předložené projekty. Nyní bude probíhat systémový audit.

Program už vyplatil příjemcům polovinu z více než 22 miliard korun, která má k dispozici. Podle náměstka tedy nehrozí, že by Česká republika přišla o peníze na rok 2012 kvůli nesplnění povinnosti spotřebovat určitou část prostředků.

„Uvidíme, k čemu povedou systémové audity. Je samozřejmě možné, že to vyvolá zvýšené náklady na státní rozpočet a na krajské rozpočty, protože ne na všechny výdaje bude moct být použito evropské financování,“ doplnil Braun.

Systémové pochybení ale odmítá náměstek ústecké hejtmanky a zároveň člen regionální rady Arno Fišera (ČSSD). Za zastavením plateb je údajně politický boj. „Žádná pochybení na Severozápadu zatím nemají reálný výsledek, včetně Krajské zdravotní.“ Podle jeho slov má ministr tvrzení doložit, ale nikoli audity, v nichž jsou prý faktické chyby.

V sídle úřadu v Ústí nad Labem dnes začal také audit Evropské komise. Úředníci Bruselu budou do konce tohoto týdne kontrolovat problémové dotační programy, které označil nedávný audit objednaný ministerstvem financí.

Tři úředníci Evropské komise z deseti očekávaných přijeli do sídla dotačního úřadu Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem | Foto: ČTK

Firma Deloitte konstatovala pochybení u všech 35 namátkou vybraných projektů v ROP Severozápad, které zkoumala. Auditoři upozorňovali především na systémové chyby.

S částí závěrů souhlasilo i ministerstvo financí. Navrhlo, aby z Bruselu nebylo proplaceno na projekty v Ústeckém kraji zhruba 180 milionů korun a v Karlovarském kraji 30 milionů. Dotační úřad naopak kvalitu auditu tvrdě kritizoval.

Policisty vystřídali v úřadu ROP Severozápad auditoři Bruselu, prověřují dotace z EU

Číst článek

Ústecký dotační úřad je středem pozornosti hlavně poslední rok a čtvrt. V březnu 2011 policie zadržela bývalého ředitele Petra Kušnierze, který teď u soudu čelí obžalobě z přijímání úplatku u tří projektů. Společně se třemi známými si údajně říkal o provize výměnou za bezproblémové vyřízení dotací.

Podruhé detektivové navštívili úřad minulý pátek a odnesli si dokumenty ke čtyřem dosud neproplaceným projektům. S čím vyšetřování souvisí, není zatím jasné. Policie i dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová se k případu zatím nechtějí vyjadřovat.

Bývalý manažer operačního programu Severozápad Leo Steiner nedávno veřejně poukázal na to, že velká část evropských peněz údajně míří firmám, které ovládají krajští politici. Policii předal důkazy ke konkrétnímu projektu za 40 milionů korun, který podle něho nese znaky korupčních praktik. Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) i dotační úřad na Steinera podali trestní oznámení pro pomluvu.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme