Mnozí Češi mají zájem o VIP telefonní čísla. V Kataru za ně platí i miliony

Pokud máte problém si zapamatovat svoje číslo mobilního telefonu, můžete si vymyslet svoje vlastní. Není to ale zadarmo. Čísla na přání nabízí v Česku většina operátorů. A nejsou jediní, podobnou službu nabízejí i některé banky, kdy si můžete zvolit dobře zapamatovatelné číslo bankovního účtu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon, mobil (ilustrační foto)

Mobilní telefon, mobil (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Agentem 007, alespoň díky telefonnímu číslu. Zvolit si vlastní číselnou kombinaci umožňují všichni velcí operátoři na trhu. Zákazník si ale za takzvaná zlatá čísla musí připlatit, a to až několik tisíc korun.

„Za zlaté číslo, které třeba vypadá třeba jako 604 222 222, nebo je to číselná řada, která jde po sobě, nebo za číslo, které si vymyslí zákazník sám, zaplatí 6 050 korun s DPH. A potom za stříbrné číslo, které je méně atraktivní, ale stejně tak zajímavé nebo rytmické, zaplatí 3630 korun,“ říká mluvčí společnosti T-Mobile, Martina Kemrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolik lidí si kupuje vlastní telefonní číslo, zjišťovaly redaktorky Zuzana Petráňová a Barbora Kladivová

A zájem o tuto službu je. Ročně si zlaté číslo u této společnosti zaplatí skoro dvě stovky klientů. Podle mluvčí společnosti T-Mobile je hlavním důvodem vlastní kombinace čísel spíš snadné zapamatování pro okolí.

„Já si myslím, že volba takového čísla není kvůli zákazníkovi samotnému, ale spíš kvůli tomu, aby si ho ostatní zapamatovali.“

Snadno zapamatovatelné

O 50 korun levněji si své vlastní číslo můžou klienti s paušální smlouvou zakoupit i u operátora Vodafone. Ten jich měsíčně prodá stovky.

„Zájem o zlatá čísla mají jak firmy, tak často i nefiremní zákazníci, kteří chtějí mít na vizitce hezké a snadno zapamatovatelné číslo,“ vysvětluje tisková mluvčí společnosti Adéla Konopková.

To potvrzují i ostatní tuzemští operátoři. Společnost O2 nabízí hlavně ta, kde se opakují stejná dvojčíslí nebo trojčíslí. Zaplatit si ho můžou i jednotlivci, a to za 5 tisíc korun. Levnější varianta vlastního šestičíslí je o 4 tisíce levnější.

Významné datum

„U čísla na přání, které nemusí být snadno zapamatovatelné, ale má pro zákazníka nějaký význam, třeba je v něm skryto datum svatby, je cena 1000 korun,“ upřesňuje mluvčí společnosti O2 Lucie Pecháčková.

O zlatá nebo stříbrná čísla je zájem i u této společnosti. Peníze za něj zaplatí desítky klientů za rok. Za poplatek 100 korun si na přání Češi můžou zvolit třeba i číslo pevné linky.

„V případě pevné linky je však dána předvolba danou lokalitou a následné šestičíslí si zákazník může vybrat ze seznamu čísel, které je ještě volné,“ dodává Pecháčková.

Mobilní telefon | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Vede Katar s aukcemi čísel

Přeborníkem v nákupu VIP čísel je Katar. Podle odborníka na reklamu a komunikaci Martina Jaroše, který pracuje pro katarskou telekomunikační společnost Orídů jako její marketingový ředitel, se hezky vypadajících čísel v zemi prodá každý měsíc velký počet. Je to totiž v uvozovkách tamní národní sport. Pro majitele VIP čísla je to navíc i prestiž.

„My je (VIP čísla, pozn. red.) prodáváme na aukcích. Takový středně hezké číslo, kde jsou třeba 4 trojky a pak je za nimi náhodná směsice čísel, ty stojí zhruba 10 tisíc rujádů, to je na naše asi 65 tisíc korun. A jdou jich na odbyt spousty, tržby jsou každý měsíc 100 tisícové,“ popisuje přímo z Kataru Jaroš.

Pro ty nejhezčí a nejzajímavější číselné kombinace se v Kataru dělají aukce pro VIP zákazníky.

„Třeba v loni v červnu jsme pořádali přes internet prodej jednoho opravdu pěkného čísla, to tady nemůžu říct, ale sedm z osmi číslic bylo stejných, a to se prodalo za v přepočtu asi 70 milionů korun. A to bych řekl, že je opravdu hezká investice,“ dodává Jaroš.

VIP čísla i u některých bank

Zlatá čísla využívají třeba i velké společnosti, aby zjednodušily komunikaci pro zákazníky. Například energetici z ČEZu provozují svou zákaznickou linku 840 840 840 už od roku 2005.

Zatímco z mobilních čísel na přání je dobře vydělávající byznys, u bank už zájemce o speciální číslo účtu ušetří. Třeba Raiffeisenbank poskytuje libovolné kombinace k bankovním účtům zadarmo.

Čísla | Foto: Stock Exchange

„Nezáleží na tom, zda jde o osobu fyzickou, zda jde o podnikatele či třeba klienta privátní banky. Měsíčně této možnosti využívají stovky klientů. Jedinou podmínkou je, že to číslo musí plnit podmínku formátu takzvaného modulo 11, pak samozřejmě si nelze zvolit kód banky,“ upřesňuje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Zavoral.

Modulo 11 je daný povinným formátem ČNB, který musí každé číslo účtu splňovat. Na stejném principu funguje i vytváření rodných čísel. Lidé podle Zavorala často chtějí, aby jejich bankovní účet obsahoval třeba čísla mobilního telefonu nebo datum narození rodinných příslušníků.

Největší česká banka, Česká spořitelna číslo bankovního účtu na přání neumožňuje. ČSOB sice ano, ale jen pro neziskové a charitativní organizace.

Zuzana Petráňová, Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme