Na Plzeňsku bouřky vyvracely stromy

Meteorologové varovali před nočními silnými bouřkami a krupobitím. Provázejí je přívalové srážky a kroupy. Napršet by mohlo až čtyřicet milimetrů za hodinu. Na Plzeňsku za sebou bouřky nechaly popadané stromy, zpřetrhané dráty elektrického vedení i zatopené sklepy. Hasiči zaznamenali víc než tři desítky výjezdů po celém okrese. Nejvíce událostí hlásilo Domažlicko, Klatovsko, Tachovsko, Rokycansko a Plzeň-sever.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka, blesky | Foto: www.bratislava.sk

Přes Plzeňský kraj postupuje k východu pás bouřek doprovázený místy přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 mm za hodinu a ojediněle i krupobitím. Nejsilnější bouřky doprovázené kroupami se aktuálně vyskytují na Plzeňsku a také na Klatovsku.

Popadané stromy, zpřetrhané dráty elektrického vedení i zatopené sklepy za sebou zanechal silný vítr doprovázený průtrží mračen, který se vpodvečer přehnal nad Plzeňskem. Hasiči mají za sebou víc než tři desítky výjezdů, potvrdil Radiožurnálu jejich mluvčí František Vaško. Postiženy jsou podle něj všechny okresy.

Pás bouřek míří dále k východu a v nejbližší době zasáhne Středočeský, Jihočeský kraj, částečně také Prahu a pravděpodobně i kraj Vysočina. Intenzita bouřek by měla v nejbližších hodinách zvolna slábnout.

Na Prachaticku zuřilo patrně tornádo

Obec Zbytiny na Prachaticku zřejmě ve čtvrtek ráno zažily tornádo. Myslí si to i starosta Antonín Poskočil. Ničivá vichřice s kroupami se přihnala kolem 4. hodiny ráno a vše trvalo zhruba půl hodiny.

Jak starosta Poskočil dodal, na majetku obce velké škody nevznikly: "Nejvíce to odnesly budovy Lesů České republiky, kterým silný vítr odnesl dvě střechy. Kromě povalených pomníků a náhrobků na hřbitově na majetku obce příliš škod nevzniklo. Během necelých dvaceti minut bylo všude bílo od 2 - 3 centimetry velkých krup. Také vypadla elektřina, její dodávka byla obnovena až okolo půl deváté."

Zda se jednalo skutečně o tornádo ověří ve Zbytinách na Prachaticku pracovníci českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Milan Kopp, Pavlína Fendeková, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme