Krajské státní zastupitelství obžalovalo dva muže v případu miliardové přestavby nemocnice v Náchodě

Krajské státní zastupitelství obžalovalo dva muže v souvislosti s miliardovou zakázkou na přestavbu náchodské nemocnice. Konkrétně jde o dva trestné činy ukončené ve stadiu pokusu, tedy o zneužití pravomoci úřední osoby a o sjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě. V úterý to uvedl Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál oblastní nemocnice Náchod | Zdroj: ČTK

Obžalovanými jsou bývalý vedoucí odboru investic Královéhradeckého kraje a jeden externí poradce pro investice. V listopadu byla Krajskému soudu v Hradci Králové podána obžaloba, řekl Hochmann. V případě prokázání viny hrozí oběma mužům, kteří již na úřadě nepracují, pět až 12 let vězení.

Policie případ ukončila podáním návrhu na obžalobu letos v červenci. Státní zastupitelství pak ještě vrátilo policii spis zpět k došetření. „Důvodem bylo to, že jeden z obžalovaných požádal o to, aby byl vyslechnut. Před tím odmítl vypovídat. Bylo mu tedy umožněno, aby se k tomu v přípravném řízení mohl vyjádřit,“ řekl Hochmann.

Policie navrhla obžalovat v případu miliardové přestavby nemocnice v Náchodě dva lidi

Číst článek

Na hradeckém hejtmanství i dalších místech zasahovali detektivové předloni 22. a 23. září a zajistili tam 15 počítačů, desítku disků a další věci. Policisté zasahovali ještě před otvíráním obálek v tendru na přestavbu náchodské nemocnice.

Zrušení tendru

Kraj po policejní zásahu otevírání obálek opakovaně posunul a nové vedení kraje 15. prosince 2016 rozhodlo o zrušení třetího tendru. Kraji se stavební firmu podařilo vybrat až ve čtvrté soutěži.

Stavbu nemocnice kraj připravoval mnoho let. Podle původních plánů se mělo začít stavět již v roce 2012 a hotovo mělo být do poloviny roku 2015.

Přestavba nemocnice za 1,344 miliardy korun bez DPH je největším současným investičním projektem kraje. Stavba začala v dubnu a odehrává se za plného provozu nemocnice. Hotovo by mělo být v polovině roku 2020.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme