Nagyová premiérovi navrhovala, aby NKÚ vedl Páleník, ukazují odposlechy

Nadávky, tajné sledování nebo doporučení, koho má premiér prosazovat do ředitelského křesla. To dnes zaznělo v odposleších u Obvodního soudu pro Prahu 1 v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství ze strany Jany Nečasové, dříve Nagyové. V případu čelí obžalobě kromě Nečasové ještě tři lidé. Někdejší šéfové vojenské tajné služby Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nagyová Nečasová soud

Jana Nagyová Nečasová soud | Foto: Filip Jandourek

Dopoledne začal žalobce přehrávat odposlechy, kde spolu mluví Jana Nečasová, dříve Nagyová, se svou osobní asistentkou. Ženy spolu mluvily vulgárně o manželce tehdejšího premiéra Petra Nečase Radce. Zaznělo také například, že je sobecká a sebestředná hysterka.

Jana Nečasová se ale v telefonických hovorech nepouštěla tvrdě jen do tehdejší manželky premiéra. Urážela také přímo bývalého předsedu vlády Petra Nečase. Ve většině nahrávek, které dnes u soudu zazněly, na něj křičela, urážela ho a vyčítala mu tehdejší vztah s jeho manželkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud začal přehrávat odposlechy v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství ze strany Jany Nečasové, dříve Nagyové. Jednání sledoval Jaroslav Gavenda

„Přines, odnes, udělej, zařiď, zatelefonuj…“ vyčítala Nečasovi. „Jaňulko, prosím tě, já nemám sílu se hádat,“ reagoval unaveným hlasem Nečas.

Z odposlechů také vyšlo najevo, že Nagyová premiérovi dávala doporučení, koho dosadit do čela Nejvyššího kontrolního úřadu. Měl jím být Ondrej Páleník, bývalý šéf Vojenského zpravodajství, který je v kauze také jedním z obžalovaných.

„Péťo nemáš ani jméno, tak ani nevíš, jestli nemáš sílu,“ naléhala Nagyová. „Já vím, ale Páleníka nikdo nezná, nikdo ho nespojuje s námi,“ odpověděl smířlivě Nečas.

V nahrávkách také například zaznělo, jak Jana Nagyová nechává sledovat zaměstnance Úřadu vlády, svého řidiče.

Žalobce: Nahrávky jsou klíčovým důkazem

Podle státního zástupce Martina Brzobohatého jsou přehrávané záznamy klíčovým důkazním materiálem, který vyvrací některé argumenty obhajoby nebo dokonce svědků, kteří vypovídali před soudem.

„Motiv toho jednání, vztah, který souvisí s tím motivem mezi obžalovanou magistrou nyní Nečasovou a dřívější manželkou pana premiéra, dokreslují, nebo vztahují se a svým způsobem vysvětlují některé důkazy, které byly provedeny a které budou provedeny zítra nebo v úterý. Jde zejména o listinné důkazy,“ vysvětlil.

Další odposlechy a SMS zprávy bude soud zítra poslouchat znovu, podle žalobce by dopoledne mohly zaznít zbývající nahrávky.

Obhájce: Přehrávání rozhovorů je dehonestující

Proti přehrávání rozhovorů Nagyové s Nečasem se ohradili advokáti obžalovaných. Obhájce Nagyové Eduard Bruna řekl, že jsou dehonestující. Soudkyně však po krátké přestávce, kterou si vzala na rozmyšlenou, námitky zamítla s tím, že záznamy objasňují motiv jednání obžalovaných.

Kromě Nečasové a Páleníka jsou v kauze obvinění ještě bývalý ředitel rozvědky Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Ten jediný dnes k soudu přišel osobně. Podle něj nahrávky nesouvisejí s případem.

„Z odposlechů nezazněla žádná indicie, která by naznačovala, že by Nagyová chtěla sledovat Nečasovou, nebo že by je chtěla nějakým způsobem rozvést. Zkrátka je to nějaký milenecký trojúhelník, který se tady v těch rozhovorech nějakým způsobem projevuje. Navíc jsou to rozhovory, které vybírá obžaloba,“ naznačil Pohůnek.

Soud dnes přehrával odposlechy 5 hodin.

Aktéři v kauze Nagyová | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Gavenda, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme