Nákup a distribuci pomůcek by mělo řešit jen vnitro, shodli se hejtmani. ‚Systém tak již funguje,‘ řekl Babiš

Kraje žádají o centralizaci nákupů a distribuce ochranných pomůcek pod ministerstvo vnitra. Po jednání hejtmanů s krizovým štábem ministerstva vnitra to řekli hejtman Vysočiny pověřený řízením Asociace krajů Jiří Běhounek a ministr vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD). Podle Běhounka se situace se zásobami v regionech komplikuje a je jich tam nedostatek. O situaci chce jednat přímo s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec a hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD)

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek chce o systému distribuce pomůcek jednat přímo s předsedou vlády | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Chceme, aby se systém centralizoval. Chceme o tom jednat s vládou. Zjišťujeme, že v tom je moc komplikací, zádrhelů a nejasností. Chtěli bychom si to vyjasnit,“ řekl Běhounek po jednání. Požádal tak o osobní účast na pondělním jednání kabinetu.

Babiš tvrdí, že Česko nedostane na boj s koronavirem z unie ani korunu navíc. Evropská komise to odmítá

Číst článek

Očekává, že kraje by přes víkend měly dostat dodávky ochranných pomůcek. Množství, které do regionů plyne, je podle něj stále nedostatečné. Běhounek přitom odkázal i na nákazu koronavirem v domovech pro seniory.

„Situace se komplikuje velice rychle a dramaticky, pokud se nějak zásadně nezmění způsob distribuce materiálu, tak to nebude fungovat,“ uvedl. Dodal, že tabulky s počtem roušek, respirátorů a dalších pomůcek, které mají být rozváženy přes víkend, dostane v pátek večer.

Podle Hamáčka jsou ochranné pomůcky alfou a omegou v boji proti epidemii v domovech důchodců. „Bavíme se o zefektivnění systému distribuce a všichni hejtmani požadují, aby se to všechno centralizovalo pod ministerstvem vnitra. To je závěr, se kterým pan hejtman seznámí premiéra,“ uvedl Hamáček po hodinu a půl trvající telekonferenci s hejtmany.

Babiš výzvě nerozumí

Vedle ministra se telekonference účastnil také šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Původně se v souvislosti s konferencí hovořilo i o možné účasti premiéra, ten měl podle Hamáčka nakonec jiné povinnosti. Hamáček předpokládá, že Běhounka předseda vlády vyslechne během jednání vlády v pondělí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) později v reakci na vyjádření hejtmanů napsal, že zásobování krajů, jejich nemocnic a záchranných služeb má na starosti vnitro prostřednictvím hasičů. „Ministr vnitra zorganizoval z Číny letecký most na dodávky ochranných pomůcek, tak té žádosti nerozumím, uvedl.

Také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček později zdůraznil, že vnitro má hlavní roli už nyní. „My tam dáváme průběžné požadavky, řeší se to na krizovém štábu a myslím, že to funguje a vykrývá se to docela spravedlivě,“ dodal Havlíček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme