Národní knihovna se stala terčem útoku hackerů. Vedení odstavilo systémy a podalo trestní oznámení

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Praha (Aktualizováno: 16:42 18. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klementinum | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Knihovna kolem poledne oznámila na sociálních sítích, že kvůli výpadku IT technologií v úterý uzavřela svůj provoz pro veřejnost. Zapůjčené knihy lze vracet do biblioschránky na hlavním nádvoří v areálu Klementina. Odpoledne mluvčí doplnila, že fungují některé digitální databáze, které mohou čtenáři využívat.

‚Došlo k nestandardním transakcím.‘ Policie varuje před podvodníky, kteří žádají převod peněz z účtu

Číst článek

K častým terčům hackerů patřila v poslední době v Česku zejména zdravotnická zařízení a některé úřady. Podle bezpečnostní firmy Check Point vzrostl v České republice od začátku roku počet vyděračských hackerských útoků o 259 procent.

Celosvětově největší počet ransomwarových, tedy vyděračských útoků přitom cílí na zdravotnictví, průměrně jde o 109 útoků na jednu organizaci za týden. Následují veřejné služby s 59 útoky a pojišťovny a právní společnosti s průměrně 34 útoky týdně na jednu firmu.

Podle firmy Check Point je dopad ransomwaru na české společnosti aktuálně na více než dvojnásobku celosvětového průměru.

Z důvodu výpadku IT technologií uzavíráme NK pro veřejnost z důvodu nefunkčního systému.
Zapůjčené knihy lze vracet do biblioschránky na Hlavním nádvoří v areálu Klementina. Obnovení provozu nyní nelze predikovat. O změnách vás budeme informovat. Omlouváme se za komplikace.

11:38 – 18. 05. 2021

3 4

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme