Návrhy na rozpuštění současné sněmovny by měli mít poslanci v úterý

Kdy bychom se mohli vypravit k předčasným sněmovním volbám, by mělo být jasnější příští týden, kdy bude o stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka rozhodovat Ústavní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání hlasů

v neděli se sejdou politické špičky, aby se dohodli na dalším postupu v případě, kdy soud Melčákově stížnosti vyhoví, nebo nerozhodne rychle.

Návrhy na změnu Ústavy tak, aby sněmovna mohla v současném složení skončit, by měli mít poslanci v lavicích od úterka. Většina členů expertního týmu parlamentních stran se shoduje na návrhu trvalé změny ústavy, kvůli dodržení lhůt by to ale volby odsunulo na listopad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Václava Vařeková popisuje páteční jednání politiků o cestě k termínu voleb

Druhou variantu - předlohu, která by rozpustila sněmovnu s dodržením termínu voleb 9. a 10. října prosazují sociální demokraté.

"Samozřejmě nikdy nevyloučíte, že se objeví kdokoli z deseti milionů občanů České republiky, kdo se obrátí za jakékoli situace na Ústavní soud. Ale, opakuji, my hledáme řešení, které bude ústavně nejbezpečnější a dovede Českou republiku k říjnovým volbám," říká sociální demokrat Michal Hašek.

Občanští demokraté se ale obávají, že tento postup může opět někdo u Ústavního soudu napadnout. S konečným hlasováním ale poslanci chtějí počkat na rozhodnutí soudu.

"Pokud by Ústavní soud ve čtvrtek odložil své jednání třeba o týden, nebo nějakým způsobem přerušil - tak samozřejmě mimořádně komplikuje situaci. To říkám na rovinu, protože od soudců se chce, aby rozhodovali, a ne, aby nás stále tlačili, že nevíme," vysvětlil poslanec ODS Marek Benda.

Trvalou změnu ústavy podporují i další strany - lidovci, zelení i Top 09. Komunisté s výhradami, protože se jim víc zamlouvá původní termín voleb.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme