Nejvyšší státní zástupce Zeman nesouhlasí s promlčením v kauze lihové mafie, podal dovolání

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal v kauze takzvané lihové mafie dovolání v neprospěch pěti odsouzených. Nesouhlasí se zastavením stíhání v části původní obžaloby. Justice v případu rozsáhlých nelegálních obchodů s nezdaněným lihem i přes dílčí zastavení stíhání ukládala mnohaleté tresty. Nejpřísnější dostal Radek Březina, má si odpykat 13 let ve vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Zeman | Foto: Filip Jandourek

O prvním podaném dovolání v kauze lihové mafie vypovídá záznam v databázi InfoSoud.

Za legalizaci majetku lihového bosse Březiny obžalovali žalobci čtyři lidi. Jde o víc než půl miliardy

Číst článek

„Dovolání se týká části původně žalovaného jednání, pro které bylo trestní stíhání obviněných pro promlčení zastaveno. Nejvyšší státní zástupce má za to, že k promlčení nedošlo a je na místě i o této části žalovaného skutku meritorně rozhodnout,“ řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Doplnil, že dovolání se týká „R. B. a dalších čtyř obviněných“.

Kromě Radka Březiny soudy potrestaly také jeho bratra Tomáše. Jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci ale trest zvýšil na šest let.

Vrchní soud rozhodl také o propadnutí veškerého majetku Březinových. Nepodmíněné tresty uložil vrchní soud ještě dalším třem lidem, případ správce nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka ale vrátil zpět krajskému soudu. Škoda na spotřební dani podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun.

Soud potvrdil Březinovi z lihové mafie 13 let, propadne mu také majetek

Číst článek

Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Obžaloba ale původně obsahovala i obchody z dřívější doby.

Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádrží v areálu Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Líh nezatížený spotřební daní poté odváželi přímo odběratelům nebo do tajných skladů. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme