Nepedagogickým pracovníkům ve školství možná klesnou platy o dalších 5 procent

Pracovníci tuzemských škol jsou v pohotovosti. Nelíbí se jim záměr ministra školství, který hledá peníze na platy učitelů. Mimo jiné hodlá sáhnout i na mzdy nepedagogických zaměstnanců, jako jsou kuchařky nebo školníci. Už letos ale přišli na platech nejméně o deset procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola

Základní škola | Foto: Jan Rosenauer

Odboráři v rezortu prohlašují, že je nemorální, aby na odměny pro učitele dopláceli jejich kolegové. Ministr Josef Dobeš z Věcí veřejných ovšem nevidí jinou cestu, jestli z rozpočtu nezíská další milardu a půl navíc.

"Já jsem splnil úkol vlády, že jsem sestavil rozpočet s mínus čtyřmi miliardami, nebo-li posílení platu pedagogů o 4 miliardy, jež nám chybí v tom rozpočtu, a jsou kapitoly, kde se –ač to bylo krvavé – škrtalo poměrně s lehkým srdcem, což jsou úředníci ministerstva, organizací přímo řízených, kde vám řeknou, že budou propouštět 23 procent úředníků. Tam je půl miliarda úspor," řekl Josef Dobeš exkluzivně pro Radiožurnál a dodal:

"Stejně tak když se podvazuje školství, tak se škrtají investice. Bolestný škrt je skutečně 1 miliarda pro vysoké školy, a to je jedna z oblastí, o které bych chtěl bojovat, a ten nejbolestivější škrt skutečně - protože ty 4 miliardy musím rozprostřít do všech položek té kapitoly - je 700 milionů na nepedagogy, jinými slovy plošně pokles platů o 5 procent. Ale tento problém budu řešit, protože je to zásah do té nejcitlivější, do té nejnižší platové složky zaměstnanců pod ministerstvem, a cítím, že to je velmi sociálně citlivé."

Odboráři hrozí stávkou

Ujištění ministra, že se bude snažit získat z rozpočtu další peníze, aby nemusel snižovat platy nepedagogickým pracovníkům, ale nestačí odborům.

"Mě osobně zaráží to, že pan ministr Dobeš vůbec sahá do platů nepedagogických pracovníků. Vezmeme-li si vládní prohlášení, tak sliby vlády byly posílit rozpočet, objem mzdových prostředků, pro letošní rok o 2,1 miliardy, a v roce 2012 posílí vláda objem platových prostředků pro pedagogické pracovníky v rezortu školství o další 4 miliardy," říká místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Markéta Vondráčková.

"Jestliže už je taková myšlenka vůbec je, že se ušetří 700 milionů u nepedagogů, aby se přidalo pedagogům, to si myslím, že je zásadně nehorázné, a že by ministr k tomuto neměl přistupovat. A jestliže nedostojí toho slibu, tak by bylo asi čestnější, aby na svůj post rezignoval," dodává.

Vzhledem k celé situaci už odbory pohrozily stávkou. Zatím ale prostesty nepotvrdily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve školství komentovali v Ozvěnách dne ministr školství Josef Dobeš a místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Markéta Vondráčková

"My opravdu čekáme na jednání, které budeme mít s ministrem, protože jsme s ním ještě nejednali, aby nám celou situaci objasnil a také jaké kroky chce udělat dál," vysvětluje Vondráčková a doplňuje:

"Takže v tuto chvíli nevyhrožujeme, neříkáme, že půjdeme, ale nemůžeme vyloučit, že by i k té stávce mělo přijít, protože zastat se těchto pracovníků je naprosto zásadní věc, a já se domnívám, že to pochopí i pedagogičtí pracovníci, že by bylo nemorální, aby jejich platy byly dopláceny od jejich kolegů ve školství," uzavírá.

Podle ní byl za první čtvrtletí letošního roku průměrný plat všech nepedagogických pracovníků včetně vedoucích pracovníků 13 500 korun. Mezi ně ale patří i ekonomové škol, kteří jsou ve vyšší platové stupnici, nebo pracovníci ICT.

Z toho podle Vondráčkové vyplývá, že průměrný plat školníků, kuchařek a podobných profesí byl kolem 13 000 nebo 12 500 korun, což je 50 až 60 procent průměrného platu v České republice.

Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme