Nováček: Velká koalice si v Praze zajistila podporu komunistů

Spojení ODS a ČSSD nebude mít v Praze lehkou pozici vzhledem k malé většině, kterou v zastupitelstvu získá. Nejmenší možná většina tvoří 32 hlasů. Plánovaná koalice jich bude mít 34. Nejistým článkem zůstává přitom volební lídr sociálních demokratů, Jiří Dienstbier, který se proti tomuto politickému spojení postavil. I proto si občanští a sociální demokraté údajně zajistili podporu komunistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání pražských zastupitelů o problému stavby  Národní knihovny na Letné.

Jednání pražských zastupitelů o problému stavby Národní knihovny na Letné. | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

„Vláda občanských a sociálních demokratů nebude tak pohodlná, jako bylo vládnutí ODS po uplynulá čtyři léta. Tehdy byla sociální demokracie, jako opoziční strana na pražském magistrátu, zcela neškodná,“ říká politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podpoře komunistů velké koalici na pražském magistrátu mluvil na Radiožurnálu politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Volební lídr sociálních demokratů již dal najevo, že pro koalici ruku nezvedne. Koalice tak může spolehlivě počítat pouze s 33 lidmi. Na rozdíl od poslanecké sněmovny, kde je zákon schválen nadpoloviční většinou přítomných poslanců, v zastupitelstvu rozhoduje většina všech. To znamená, že když někdo onemocní nebo nebude přítomen, bude jeho hlas citelně chybět.

„Proto si sociální a občanští demokraté museli vyjednat podporu. Pokud vím, vyjednali si ji u třech komunistů, kteří se stanou náhradníky a budou zaskakovat v případech, kdy koaličních zastupitelů nebude v zastupitelstvu dostatek,“ pokračuje Nováček.

Spekuluje se o tom, že by za to ODS a ČSSD přenechaly křeslo šéfa kontrolního výboru na pražském Magistrátu právě jednomu ze tří komunistických zastupitelů.

„Měl by se jím stát Lubomír Ledl, jehož kandidatura na post předsedy kontrolního výboru již byla ze strany komunistů potvrzena. Ostatně komunisté drželi post předsedy kontrolního výboru již v minulém volebním období a proto se dá říci, že tento post na pražském magistrátu tak nějak dědí. Fakt je ale ten, že bývá obvyklé, aby předsedou kontrolního výboru byl zástupce nejsilnější opoziční strany, což je nyní TOP 09,“ uvádí Nováček a dodává:

„Myslím si, že kličkou bude to, že koalice by jako předsedu kontrolního výboru údajně akceptovala volebního lídra TOP 09 Zdeňka Tůmu. Jenomže ten si chce vydělávat v byznysu a považoval by za konflikt zájmů, kdyby tento post vzal. TOP 09 nabízí někoho jiného, koalice ale kohokoliv jiného odmítá. A tak to bude komunista Ledl.“

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme