Novým ředitelem šumavského parku se stal Jan Stráský

Šumavský národní park povede Jan Stráský. Bývalého politika, předsedu rady šumavského národního parku a šéfa Klubu českých turistů jmenoval do funkce ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Jeho mandát by měl být omezený zhruba na rok a půl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Stráský | Zdroj: ČTK

Chalupa uvedl, že Stráský bude krizovým manažerem s jasně vymezeným mandátem.

„Jsem přesvědčen o tom, že pan doktor Stráský je osobnost požívající širokého respektu a úcty, má čistý štít, má nezpochybnitelný kredit a zná na Šumavě doslova každý kámen, který tam je.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O jmenování nového šéfa šumavského parku diskutovali v Ozvěnách dne jihočeský hejtman Jiří Zimola a Jaromír Bláha z hnutí DUHA

Ministr Chalupa se tak rozhodl nejmenovat ani jednoho ze tří kandidátů, které mu doporučila výběrová komise. Požádal ale Stráského, aby do nového manažerského týmu přizval i některého z účastníků výběrového řízení na ředitele.

Nový ředitel parku Jan Stráský nastínil, jakou má představu dalšího rozvoje Šumavy.

„Jenom si nesmíme představovat, že Šumava je jeden areál, kde najednou se musí potkávat ti, co běhají na lyžích a dokonce i ti, co chrání tetřeva. Ty věci se musí dostat vedle sebe, Šumava je na to dost veliká.“

„My nemáme zatím žádný rozvojový plán, ten plán mají obce a mají na stole některé záměry. Určitě nepřeváží názor, že Šumava se teďko stane obrovskou stavební aktivitou,“ prohlásil nový šéf parku.

Jedním z jeho hlavním úkolů má být i vyřešení sporů doprovázející výskyt kůrovce na Šumavě a sestavení nového návštěvního řádu.

Ekologové ministrovu volbu kritizují

Zatímco starostové šumavských obcí ministrovu volbu vítají, ekologové z hnutí DUHA Stráského ostře kritizují. Vojtěch Kotecký prohlásil, že ministr výběrem nového ředitele vyhlásil válku ochraně přírody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Publicista a bývalý mluvčí šumavského národního parku Radovan Holub v pořadu Stalo se dnes

„Jan Stráský léta vede nesmiřitelný boj proti národnímu parku, před lety patřil mezi hlavní autory plánu na odtažení mnoha krásných částí Šumavy od národního parku, což by v nich umožnilo běžnou těžbu dřeva a developerské projekty.“

„Podstatné také je, že ministr Chalupa se rozhodl vyhodit do koše výsledky konkursu a dosadil člověka jihočeské ODS, který dokonce ani nebyl mezi kandidáty výběrového řízení,“ poznamenal Kotecký.

Jihočeský hejtman se Stráským spokojen

Jmenování Jana Stráského naopak vítá jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD), v názorech na Šumavu a její další budoucnost se totiž v mnohém shodují. Hejtman věří, že nový ředitel ‚napraví přístup bývalého vedení správy parku a Šumavu začne skutečně ozdravovat'. Jak dále řekl ve vysílání Radiožurnálu, Šumava si především zaslouží svůj vlastní nový zákon o národním parku.

„Práce, které na tom byly zahájeny a u kterých pan doktor Stráský od samého začátku – i z mého popudu – stojí, právě hovoří o snaze dobrat se jakéhosi konsenzu mezi všemi těmi stanovisky, která kolem nás už několik let poletují.“

„To znamená, dobrat se konsenzu ve vztahu k rozumné ochraně přírody, ale současně i kvalitnímu životu obyvatel na Šumavě,“ konstatoval Jiří Zimola.

Publicista a bývalý mluvčí šumavského národního parku Radovan Holub oceňuje, že Jan Stráský ještě coby šéf rady národního parku uměl jednat jak s vedením parku, tak se šumavskými obcemi. „A to je dneska strašně důležité,“ podotkl v pořadu Stalo se dnes.

Lucie Husárová 1, Tereza Bartůňková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme