NSS navrhl zrušit současný systém určování cen léků

O možné protiústavnosti současného způsobu určování cen a úhrad léků je přesvědčen Nejvyšší správní soud. Proto navrhl Ústavnímu soudu, aby celý systém zrušil. Jako první o tom informovaly Lidové noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Podle Nejvyššího správního soudu je současná právní úprava nejednoznačná a nejasná. Systém kritizují i pacienti a někteří odborníci. Lidové noviny také citují představitele Platformy zdravotních pojištěnců, podle kterých z usnesení Nejvyššího správního soudu vyplývá, že by se rozhodování o doplatcích měli účastnit i pojištěnci a pacienti.

Změnu systému by přivítali i výrobci léků, měl by ovšem být zachován současný princip, kdy se rozhoduje o jednotlivých lécích zvlášť a rozhodnutí se dá zpětně přezkoumat. Ministerstvo zdravotnictví se stanoviskem Nejvyššího správního soudu podle Lidových novin nesouhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ve Světě o třetí Rádia Česko

Loni se v Česku prodalo léků celkem za 80 miliard korun. Přes 40 miliard hradily zdravotní pojišťovny, zbytek pacienti. V průměru každý občan spotřeboval asi 30 balení léků za 7600 korun, uvádí list.

Ceny léků a to, kolik na ně přispívají zdravotní pojišťovny, stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv od roku 2008. Podle jeho mluvčí Veroniky Petlákové ale ústav zveřejňuje všechny informace o určování cen léků na webu, a proto je možnost netransparentnosti minimální:

„Správní řízení, tak jak probíhá, probíhá podle zákona, a samozřejmě ta transparentnost je dána i tím, že správní řízení je možné nahlížet kompletně, nahlížet přes internetové stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv, takže ta možnost jakékoliv netransparentnosti je opravdu malá.“

Do systému už jednou Ústavní soud zasahoval, když v roce 2007 rozhodl, že tehdejší praxe stanovování cen a doplatků léků ministerskou vyhláškou není v souladu s evropským právem.

Lékárníci jsou pro změnu systému

S kritikou nynějšího způsobu určování cen a úhrad léků souhlasí i prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček, jak řekl na Rádiu Česko.

„Já si troufnu souhlasit s každou částí té kritiky, i když nevyvozuji takové závěry jako Nejvyšší správní soud, protože to nové stanovování úhrad a jejich pravidel samozřejmě je určitým zlepšením v porovnání s tím minulým obdobím.“

„Nicméně nám tento způsob pravidelně každý měsíc komplikuje život, protože se velmi často stává, prakticky každý měsíc, že Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejňuje ty úhrady s takzvanou zpětnou platností. Což si myslím, že tady je nutné souhlasit s Nejvyšším správním soudem, že ta zákonodárná moc Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv není explicitně v tom zákoně nabídnuta. Takže já jsem rád, že bude ten systém přezkoumán, a předpokládám, že dojde i ke změně,“ uvedl Havlíček.

Patricie Polanská, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme