O víkendu začíná lyžařská sezóna

O víkendu se na horách rozjedou první vleky. Lyžovat se bude na sněhu přírodním i na sněhu technickém, který vlekaři vyrábí už od minulého týdne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lyžování

lyžování | Foto: Jan Rosenauer

Na Šumavě, v okolí Železné Rudy a Špičáku, je až 35 centimetrů přírodního sněhu. Největší lyžařský areál Špičák otevřou provozovatelé zítra v půl deváté ráno. Sezóna odstartuje také v Jeseníkách, Beskydech, Krušných a Orlických horách. Už dnes ji oficiálně zahájily dva naše největší lyžařské areály - Skiareál Špindlerův Mlýn a Janské Lázně - Černá hora.

Na jihu Čech se vleky rozjedou také v lyžařském areálu na Zadově a na lipenském Kramolíně. Teploty uplynulých dnů umožnily provozovatelům areálu přisypat k přírodnímu sněhu také již slušnou dávku sněhu technického.

"Na Zadově na Šumavě leží okolo třiceti centimetrů přírodního sněhu. Sjezdovky v areálu Kobyla jsou nonstop zasněžovány umělým sněhem," říká vedoucí provozu areálu Luděk Sázka.

Zatím ještě ale nepojedou všechny vleky. "Předpokládáme denní provoz vleků 8:30 až 16:00 a večerní lyžování od 18 do 21 hodin," dodává Sázka.

O něco více sněhu je na Lipně, jak dodává Luboš Krejza, ředitel společnosti Lipnoservis, která tamní areál provozuje. "Máme připraveny dvě sjezdové trati, Světlušku 1 a Světlušku 2, které jsou pokryty směsí technického a přírodního sněhu, která dosahuje výšky třicet až sedmdesát centimetrů," popsal připravenost lyžařského areálu na Lipně Krejza.

Lyžovat se o víkendu poprvé bude ale i na dalších místech v Česku. Například v krkonošském areálu na Černé hoře u Janských Lázní, které patří mezi čtyři největší zimní střediska v republice, se začalo lyžovat už dnes. Vleky se po ránu rozjely i na Mísečkách, kde na sjezdovce leží kolem čtyřiceti centimetrů převážně technického sněhu a upraveno je i 22 kilometrů běžeckých tratí se stopou na klasiku. V Peci, na Smrku a v Pasekách nad Jizerou zahájí zimní sezónu zítra.

Také Krušné hory jsou připraveny na první pořádný lyžařský víkend nové sezóny. "V Krušných horách se podmínky zlepšily. O víkendu budou v částečném provozu sjezdovky na Bublavě, Perninku, Božím Daru a na Klínovci. V okolí Božího Daru bude upravena i část běžeckých stop," potvrdil Českému rozhlasu náčelník Horské služby v Božím Daru Rudolf Chlad.

V libereckém sportovním areálu na Ještědu naopak zimní sezóna ještě nezačne, ačkoliv to centrum slibovalo. Počasí neumožnilo připravit ani jednu z lyžařských tratí.

I lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice na Benešovsku, který je jediným svého druhu ve Středočeském kraji, zahájí sezónu příští týden.

Eliška Pilařová, Ivan Mls, Marie Matúšů, Ladislav Válek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme