Švédsko 1:0 Norsko

Obětem sovětské okupace svítá naděje na odškodnění

Do sněmovny míří návrh zákona o odškodnění obětí okupace Československa z roku 1968. Rozpočtový výbor ho dnes propustil k projednání na plénu sněmovny, ale neshodl se na doporučení k jeho schválení. Zákon pochází z dílny poslanců ODS. Cílem je napravit křivdy spáchané na českých občanech okupačními vojsky pěti armád tehdejší Varšavské smlouvy v období od srpna 1968 do června 1991.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tanky v Praze | Foto: Jan Rosenauer

Zákon, tak jak ho navrhuje ODS, chce odškodnit občany, kteří byli v souvislosti s pobytem okupačních vojsk na našem území usmrceni, znásilněni či zraněni. Na odškodné mají mít nárok i blízcí příbuzní obětí. Navrhované částky se pohybují v rozmezí od sta tisíc korun do jednoho milionu.

Podle místopředsedy občanských demokratů Petra Nečase tehdejší československý stát selhal ve své základní funkci, a sice ochránit své občany před vnější agresí. Nečas věří, že sněmovna zákon přijme.

"Především si mi nechce věřit, že by sociálně demokratičtí poslanci opakovaně přispěli k odmítnutí tohoto zákona, a tím by vlastně zpětně legitimizovali okupaci z let 1968 až 1991."

Návrh určitě podpoří lidovci, říká jejich předseda Miroslav Kalousek. "Ti, kteří byli poškozeni při okupaci Československa sovětskou armádou a ostatními armádami Varšavské smlouvy, by se měli dočkat odškodnění od státu, který selhal ve své funkci je ochránit proti cizí moci."

Také poslanec KSČM Jiří Dolejš s touto myšlenkou souhlasí, nezdá se mu ale forma odškodnění a obává se vzniku nových křivd. "Je faktem, že už určité odškodnění vzniklo a lidé by neměli být odškodňováni dvakrát, nemělo by se to překrývat."

Poslanecká sněmovna začne zákon projednávat na své únorové schůzi.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme