‚Má zlepšit bezpečnost.‘ Většina poslanců hnutí ANO zvedne ruku pro obranný pakt s USA, řekla Schillerová

Většina poslanců opozičního hnutí ANO včetně šéfky klubu Aleny Schillerové (ANO) podpoří ve Sněmovně obrannou smlouvu DCA mezi Českem a USA. Schillerová to v neděli řekla v pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se staví proti smlouvě, žádá její schvalování v celostátním referendu se závazkem, že v Česku nebude americká základna.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ANO před jednáním Poslanecké sněmovny

Tisková konference ANO před jednáním Poslanecké sněmovny | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Schillerová řekla, že od ministryně obrany Jany Černochové (ODS) dostali poslanci ANO možnost hovořit s experty z různých resortů a se smlouvou se detailně seznámit.

Vyjednavač Jireš: Obranná dohoda s USA neznamená stavbu základen. Pro Česko je extrémně výhodná

Číst článek

„Byli jsme ve vládě a chceme se do ní vrátit. Neumím si představit, že bychom nepodpořili většinově smlouvu, která nám má zlepšit bezpečnost,“ uvedla. Klub ANO bude mít volné hlasování. „Jsem přesvědčena, že většina klubu smlouvu podpoří,“ řekla. Část poslanců se zdrží, doplnila.

SPD bude podle šéfa klubu Radima Fialy k tématu dlouze hovořit. Nedokáže odhadnout, jak dlouho bude projednávání smlouvy kvůli tomu trvat. Zdůraznil, že SPD je ve Sněmovně jediným subjektem, který je důsledně proti smlouvě.

Dohoda s USA

Česká vláda schválila dohodu s USA letos v dubnu, v květnu ji ve Spojených státech podepsala ministryně obrany Černochová.

Zhruba čtyřicetistránkový dokument se zabývá mnoha oblastmi, které mohou souviset s možnou přítomností amerických vojáků v Česku nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území. Případný vznik americké základny na českém území neřeší, zdůrazňují představitelé vlády.

Schvalování dohody provázejí protesty odpíračů přítomnosti amerických vojáků na českém území. Souhlas s ratifikací dohody musí dát obě parlamentní komory. Sněmovna má dohodu v návrhu programu schůze, která začne příští týden. Senát bude smlouvu schvalovat na schůzi, která začne 13. července.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme