Od nenápadného sadu až po osudnou zatáčku. Vydejte se po stopách Kubiše a Gabčíka

Teplo střídá chlad a historii fantazie. Zatímco na konci května vám bude v pražských ulicích na hlavu nejspíš pražit slunce, v kamenné kryptě kostela je chládek a přítmí. Někde si můžete doslova sáhnout do díry po střelách a jinde už se musíte spolehnout jenom na černobílé fotky a vlastní představivost. Přesto je Praha i 75 let po útoku plná stop hrdinů heydrichiády. Ukrývají se v nenápadných domech, kolem kterých možná chodíte denně, a čekají na to, kdy na ně někdo pohlédne jinak.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsadek Anthropoid – rotmistři Jan Kubiš a Josef Gabčík | Foto: z archívu Vojenského historického ústavu a Eduarda Stehlíka

Sad ukrytý pod Muzeem

Pár kroků od Národního muzea, na místě, které je cestou k metru a Václavskému náměstí lehké minout, najdete malý kousek zeleně nazvaný Čelakovského sady. Na tomhle místě se Gabčík s Kubišem setkávali se svými kontakty. Poprvé se zde sešli s Františkem Šafaříkem, který pracoval na Hradě a parašutistům předával informace o Heydrichovych zvycích, pohybu i vozu.

Podle historika Jiřího Padevěta se zde nejspíš 15. června, pouhé tři dny před svou smrtí v kryptě, sešel Jan Kubiš se svým bratrem Jaroslavem a dalším členem odboje.

Uprostřed davu

Melantrichovou ulicí denně projdou stovky a stovky turistů, kteří míří z Václavského na Staroměstské náměstí, nebo opačným směrem. Jejich hlavy se otáčejí po úzké uličce a očima nejspíš často zachytí i elegantně zdobený dům v jejím rohu. Za jeho fasádou se ukrývá jedno z klíčových míst operace Anthropoid – byt rodiny Svatošových. V něm se ukrýval Josef Gabčík, Adolf Opálka i Karel Čurda, do něj se po útoku Gabčík vrátil, aby se převlékl a z něj se Čurda vydal do Petschkova paláce, aby zde gestapu vyzradil kolegy z odboje. Rodina Svatošových zemřela v Mauthausenu.

O kousek dále je dnes v modrém domě hotel a pobočka světové sítě kaváren. V roce 1942 zde ale bydleli manželé Peršínovi. V jejich bytě se Gabčík s Kubišem potkali s Václavem Morávkem ze skupiny Tři králové.

Pomoc ze Žižkova

Vysoké domy pražského Žižkova ukrývají několik míst, kde parašutisté nalezli pomoc. Týden před útokem strávili Gabčík s Kubišem v domě na Kolínské ulici kousek nad Náměstím Jiřího z Poděbrad. Zde bydlela rodina Fafkových, ke které Kubiš zamířil i po útoku. Lenku Fafkovou, lásku Josefa Gabčíka ve filmu roku 2016 Anthropoid, ztvárnila Anna Geislerová.

Další dům, kde parašutisté strávili několik dnů v úkrytu, je na Biskupcově ulici u žižkovské Ohrady. Zde byli ubytovaní u manželů Růtových a podle Padevěta zde nejspíš i poprvé s domácím odbojem mluvili o útoku. I zdejší obyvatelé jako řada jiných, kteří pomáhali parašutistům, zemřeli v koncentračním táboře.

Manželé Moravcovi, kteří patřili mezi nejbližší spolupracovníky Gabčíka a Kubiše, z domu číslo 7 o malý kousek dál, pomohli například sehnat jízdní kolo, které se později objevilo ve výloze Baťova paláce. 

Dům pod Hradem

Dnes je v něm kavárna, která jen pár metrů od zastávky Malostranská, láká turisty. Rohový dům na Letenské ulici byl ale jedním z posledních míst, které navštívil Jan Kubiš, aby zde den po útoku oznámil Marii Kovárnikové, že zabil Heydricha. Kovárniková zde bydlela v přízemí i se svou sestrou Ludmilou Sokoupovou. Před akcí oba parašutisty často doprovázely po Praze. Postava Marie se objevila i ve filmu Anthropoid z roku 2016, kde ji ztvárnila tmavovlasá kanadská herečka Charlotte Le Bon. Obě sestry zemřely v koncentračním táboře Mauthausen.

Nejdůležitější zatáčka

Zatáčka mezi Zenklovou ulicí a ulicí v Holešovičkách, ve které Kubiš a Gabčík hodili granát a pokusili se vystřelit na vůz Reinharda Heydricha, dnes neexistuje. Občas se za ní mylně označuje zatáčka před modrou budovou, ta původní byla ale kousek výš a označuje ji památník parašutistů. Místo dnes křižuje rušná čtyřproudová cesta a o něco lepší představu, jak tehdy útěk parašutistů mohl vypadat, nabízejí okolní uličky, kterými muži unikali - například Gabčíkova ulice kousek nad křižovatkou.

Kolo mezi botami

Když pojedete kolem Baťova paláce na Václavském náměstí, podívejte se do výlohy. S jistotou v ní uvidíte boty, jak je to v budově obvyklé už od roku 1929. Když ale přimhouříte oči a místo moderních bot si představíte starobylejší výzdobu, možná uvidíte i kolo, které zde po údalosti vystavili. Na místě ho tehdy nechal prchající Gabčík a Němci se pomocí netradiční výlohy snažili dopátrat jeho majitele.

Poslední zastávka

Žádná cesta po stopách Gabčíka s Kubišem není kompletní bez zastávky u nejznámější a nejsilnější památky heydrichiády. V kryptě pod chrámem sv. Cyrila a Metoděje je lehké přenést se 75 let nazpátek a představit si, jaké asi musely být poslední momenty parašutistů. Na zdech jsou ještě pořád patrné stopy souboje mezi sedmi muži a Němci v desetinásobné převaze. Stačí se dotknout zdí nebo se podívat ke světlu jediného okénka, a pokud zde vystihnete tichou chvíli (podle údajů Google nejlépe těsně po deváté ráno), zdá se odkaz odvahy parašutistů blíž než kdekoliv jinde. 

Tajný hrob

Ďáblický hřbitov se v příběhu Anthropoidu objevil dvakrát. Poprvé, když zde ve falešném hrobě ukryli padákové postroje a další věci, které by mohly parašutisty prozradit. Podruhé už zde byl hrob skutečný, i když neoznačený – v něm skončily ostatky sedmi parašutistů z kostela. Jeho místo dnes označuje žulový pomník.

Pokud byste se chtěli podívat na místa, které vám doporučujeme, trasa by mohla vypadat takhle:

Text čerpal informace mimo jiné z knihy Jiřího Padevěta: Průvodce protektorátní Prahou

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme