Odcházejícího Tvrdíka zřejmě nahradí náměstek Kostelka

Novým ministrem obrany by se měl stát dosavadní náměstek šéfa tohoto resortu Miroslav Kostelka. Po jednání poslaneckého klubu ČSSD to řekl poslanec Radim Turek. Demisi odcházejícího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka přijal včera prezident republiky Václav Klaus. O výměně na postu ministra obrany bude dnes večer na mimořádném zasedání jednat i předsednictvo ČSSD. Premiér Vladimír Špidla bude své stranické kolegy informovat o demisi Jaroslava Tvrdíka a výběru jeho nástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Tvrdík a Václav Klaus | Foto: Michal Kamaryt

Klaus si na včerejší dopoledne pozval Tvrdíka k sobě na Hrad. Z původních dvaceti minut se poslední Tvrdíkova schůzka ve funkci ministra obrany s prezidentem prodloužila na hodinu. Mluvilo se o důvodech jeho odchodu i o lidských souvislostech.

Prezidentův kancléř Jiří Weigl schůzku na Pražském hradě charakterizoval jako přátelské setkání. "Prezident poděkoval panu ministrovi za práci, kterou v resortu obrany vykonal, a netajil se tím, že odchod pana ministra Tvrdíka ho osobně mrzí, protože ho považuje za nejvýraznější osobnost, která v čele tohoto resortu stála," řekl novinářům Weigl.

Jaroslav Tvrdík prezidentovi slíbil, že svému nástupci pomůže a žádal všechny své lidi, aby odchod z ministerstva dočasně zvážili.

Tvrdík minulý týden ve čtvrtek oznámil, že odchází z vlády, protože nesouhlasí se škrty v armádním rozpočtu. O den později po schůzce s premiérem Špidlou svoji demisi stáhl. Za pár hodin si to však rozmyslel a oznámil, že na vládní křeslo rezignuje, složí poslanecký mandát a odejde z vrcholné politiky.

Miroslav Kostelka | Foto: Michal Doležal

Jména možných kandidátů na nového ministra obrany si premiér Vladimír Špidla zatím nechává pro sebe. Po jednání poslaneckého klubu pouze řekl, že nástupce Tvrdíka by mohl být jmenován během několika dnů. Za hlavní kvalifikační předpoklad nového ministra považuje Špidla to, že to musí být kompetentní člověk, který bude pokračovat v reformě armády.

Podle Radima Turka ale už s Kostelkou vyslovili souhlas po určitém váhání také unionisté a lidovci, tedy koaliční partneři sociální demokracie: "Pan Kostelka je považován za odborníka. Na klubu samozřejmě byly i výhrady, zda není na škodu, že jde o nepolitickou postavu. Premiér ve velmi krátkém čase musel vyhodnotit všechna pro a proti a ještě oficiálně nevyhlásil, kdo bude nástupcem pana Tvrdíka," uvedl Turek. Kostelka je jedním z trojice bývalých nejbližších spolupracovníků, které by ve svém křesle rád viděl i Tvrdík.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme