ODS chce zastavit propad preferencí. Strana chystá plán, jak oslovit voliče

Propad voličských preferencí nejsilnější koaliční strany ODS začíná být markantní. Potvrzuje to i poslední průzkum agentury STEM, podle něhož by ODS nyní skončila ve volbách až na čtvrtém místě, za sociální demokracií, TOP 09 a komunisty. Podle průzkumu by ODS s 8,6 procenta hlasů získala pouhých 22 poslaneckých mandátů, tedy ani ne polovinu toho co v posledních volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil, Martin Kuba, Petr Nečas a Miroslava Němcová na 23. kongresu ODS v Brně. 4. 11. 2012

Jiří Pospíšil, Martin Kuba, Petr Nečas a Miroslava Němcová na 23. kongresu ODS v Brně. 4. 11. 2012 | Zdroj: ČTK

Poslanec, místopředseda ODS a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil přičítá propad preferencí do jisté míry tomu, že je jeho strana dlouho ve vládě.

„ODS je sedmým rokem u vlády, prosadili jsme celou řadu nepopulárních kroků, a nelze tedy zákonitě očekávat, že naše preference půjdou nahoru,“ řekl Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech ODS na zastavení propadu voličských preferencí mluvil na Radiožurnálu místopředseda strany Jiří Pospíšil

Občanští demokraté se proto nyní chystají přijít s návrhy, které mají její obrázek u voličů vylepšit. To si ostatně strana slíbila na svém posledním kongresu.

„Konkrétní jasná opatření, která mají oslovit naše voliče – mají oslovit malé a střední podnikatele, vysokoškoláky, mladé rodiny. My budeme v pondělí na výkonné radě schvalovat dokument, který se jmenuje Agenda 2013, a tam představíme konkrétní opatření, na základě kterých bychom, alespoň já doufám, mohli opět oslovit pravicové voliče,“ uvedl Pospíšil.

Dokument by měl obsahovat pozitivní kroky, které chce strana pro voliče v posledním roce vládnutí stihnout.

Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka se však ODS nemůže v souvislosti s poklesem preferencí odvolávat jen na to, že je to důsledek nepopulárních kroků a že je veřejnost unavená jejími sedmi lety u vlády. ODS podle něj není v dobrém stavu.

Voličské preference
ČSSD 25,6 %
TOP 09 14,3 %
KSČM 11,7 %
ODS 8,6 %
KDU-ČSL 4,4 %
SPOZ 4,4 %
SZ 2,6 %
Zdroj: STEM

„Když se podíváte na ty vývojové křivky volebních modelů, dokonce od různých výzkumných agentur, nejenom od STEMu, tak zjistíte, že právě v lednu letošního roku dochází najednou k prudkému poklesu preferencí Občanské demokratické strany. Nepochybně to souviselo s jakýmsi dalším, a tentokrát velkým zklamáním příznivců ODS, souvisejícím s tím, jak dopadl kandidát ODS na prezidentský úřad Přemysl Sobotka – připomeňme, že získal druhý nejnižší počet hlasů a byl vyřazen v prvním kole – a s tím, jak dopadla ODS v podzimních volbách, kde také propadla,“ uvedl Nováček.

Podle komentátora ČRo Radka Kubička působí ODS vyprázdněným dojmem. „Koneckonců dnešní jmenování ministra obrany svědčí o tom, že ani nemá lidi, které by prezentovala veřejnosti. Když Petr Nečas přizvává nestranické odborníky, tak tím jenom dává najevo, že nedůvěřuje své straně,“ poznamenal Kubičko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo Radko Kubičko v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Před měsícem přičítal průzkum STEM občanským demokratům 11,6 procenta preferencí, nyní je to o tři procenta méně. Že by strana kvůli propadu preferencí měla přistoupit k personálním změnám, třeba k výměně lídra, si její místopředseda Pospíšil nemyslí.

„V listopadu jsme zvolili vedení, Petr Nečas dostal mandát v tajném hlasování i přes problémy, které byly s preferencemi spjaty, a já jako demokrat ctím toto rozhodnutí kongresu a předpokládám, že to tak bude činit většina členů ODS. Ale samozřejmě nevím, co se v následujících měsících uvnitř ODS může stát,“ poznamenal Pospíšil.

Fenomén Schwarzenberg

V posledním průzkumu STEM, ve kterém na přelomu února a března odpovídalo 1091 lidí, si naopak mírně, o jednu desetinu procenta, polepšila druhá největší vládní strana TOP 09. Pospíšil to přikládá hlavně osobě Karla Schwarzenberga.

„Ten určitý nárůst nastal v zásadě od ledna tohoto roku. Podle mého názoru je výrazně spjat s tím, jak probíhala prezidentská kampaň, a nárůst preferencí já osobně u TOP 09 hodnotím jako fenomén Karla Schwarzenberga,“ řekl Pospíšil.

Podle komentátora Petra Nováčka to tak do jisté míry může být. Zároveň ovšem podotkl, že elektorát Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě nerovná se elektorát TOP 09.

„A pro TOP 09 bude velmi obtížné významnou část příznivců Karla Schwarzenberga dostat pod svá křídla,“ uzavřel Nováček.

Pavel Polák, Vojtěch Kouřímský, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme