Pacienti se dostanou k léčebnému konopí z lékárny. Začal fungovat registr receptů

Registr elektronických receptů na léčebné konopí je v provozu. Oznámil to Státní ústav pro kontrolu léčiv. Lékaři a lékárny ho dnes budou zkoušet v praxi. Konopí je u nás jenom na elektronický recept, aby byla nad jeho prodejem kontrola. Léčbu konopím povolil zákon od loňského dubna. Má pomáhat na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou nebo AIDS. V Česku v tuto chvíli nicméně není jediný gram léčivého konopí, zásilka dorazí příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léčebné konopí. Lékovka s pěti gramy | Foto: Ľubomír Smatana

Elektronické předepisování konopí v lékárnách začalo fungovat v 9 hodin. Českému rozhlasu to potvrdil Zdeněk Dokoupil, manažer lékárny v Uherském Hradišti, což je zatím jediné pracoviště, které má na předepisování tohoto léku licenci.

V tuto chvíli však žádná lékárna nemá k dispozici ani jeden gram konopí, protože na území Česka žádné legální léčivé konopí není. Licenci na dovoz mají dvě firmy a během týdne léčivé konopí dovezou, říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta:

„V těchto dnech je expedováno holandské léčebné konopí pro české pacienty z Holandska a lze očekávat, že někdy začátkem příštího týdne již bude dostupné na českém trhu. Na přelomu tohoto a příštího týdne by měla být expedována zásilka ještě jednomu dovozci léčivého konopí.“

Lékaři mohou předepsat nemocnému nejvýše 30 gramů měsíčně. Kritici ale tvrdí, že povolených 30 gramů marihuany nebude řadě pacientů stačit. A taky cena dovozového konopí je podle nich vysoká - gram bude stát 200 až 300 korun.

Konopí - užití k léčbě umožnila novela zákona | Foto: Michal Jindra

Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme