V Praze a Středočeském kraji platí zákaz rozdělávání ohňů, omezí tradiční pálení čarodějnic

V Praze začne v úterý kvůli výstraze meteorologů na nebezpečí požárů platit zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech, jako jsou parky, lesní porosty, zahrady či lesoparky. Potrvá do čtvrteční půlnoci, oznámil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Zákaz omezí i tradiční pálení čarodějnic, které letos připadá právě na úterý. Zákaz platí i ve Středočeském kraji, kde se nesmí zapalovat oheň ani na zahradách u lesa nebo se souvislým rostlinným porostem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic bude v Praze a Středočeském kraji možné pouze za specifických podmínek | Foto: Martin Veselý | Zdroj: MFDNES + LN / Profimedia

Pořadatelé velkých nahlášených akcí se zajištěnou požární bezpečností a pod dohledem hasičů mohou v Praze využít výjimku v městské vyhlášce a vatry v omezené míře zapálit. Hasiči varují hlavně před neorganizovanými ohni, které mohou přerůst v požár.

Až pětinu Česka zasáhnou dva nejhorší stupně sucha. Vegetace kvůli vyšším teplotám odčerpává více vody

Číst článek

I ve Středočeském kraji v případě organizovaného „pálení čarodějnic“ bude možné akci za bezpečnostních podmínek uskutečnit, mluvčí středočeského hejtmanství David Šíma. Nařízení se týká rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně i dalších rizikových činností. Zatím platí do středeční půlnoci, ale může být i prodlouženo.

„Meteorologické podmínky budou takové, že to bude rozšíření požáru nahrávat,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Veronika Švorcová Mocová. Protože by se otevřený oheň mohl v důsledku sucha a větru snadno rozhořet a rozšířit, je kromě samotného rozdělávání ohňů zakázáno například také kouření, používání pyrotechniky, jízda parní lokomotivy, vjezd automobilů na polní i lesní cesty nebo vypouštění lampionů štěstí.

Podmínky pro zapálení ohně i v době zákazu splnila například Praha 6, která řadu let pořádá Čarodějnice na Ladronce. „To znamená, že na místě budou přítomni hasiči ze záchranného sboru Lysolaje a akci jsme zaregistrovali na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru,“ uvedla v pondělí šestá městská část na Facebooku.

Hranice tedy bude zapálena ve standardním režimu se zvýšenou ochranou ze strany sboru dobrovolných hasičů, avšak v souvislosti s aktuální situací bude dříve - v řádu desítek minut - uhašena,“ dodala.

Lesními požáry a suchem unavený portugalský venkov se před eurovolbami přiklání ke krajní pravici

Číst článek

Praha zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech vydává automaticky v případě výstrah meteorologů. Zákaz rozdělávání ohně bude platit od úterý také v sousedním Středočeském kraji. Každý kraj řeší situaci jinak, upozornil Kavka.

Od pondělí platí výstraha meteorologů na zvýšené riziko požáru také na jihozápadě Moravy, v úterý se kvůli vysokým teplotám i zesilujícímu větru rozšíří na velkou část republiky. Výjimkou je Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a krajní jihozápad a západ Čech. „Riziko vzniku požárů poklesne v důsledku místních přeháněk pravděpodobně v pátek 3. května,“ uvedli meteorologové

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme