Kárnou žalobu na Pavla Zemana projedná soud za měsíc. Benešová ji podala kvůli kauze rodu Czerninů

Nejvyšší správní soud projedná kárnou žalobu na bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana 24. listopadu. Jednání svolal kárný senát s předsedou Petrem Mikešem, termín oznámil na webu soudu. Žalobu podala v létě ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) kvůli Zemanovu postupu v restituční kauze rodu Czerninů. Navrhuje snížit státnímu zástupci plat.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud projedná kárnou žalobu ministryně Marie Benešové (vpravo) na bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana 24. listopadu | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Zeman rezignoval na funkci nejvyššího žalobce k 30. červnu, mezi důvody zmínil i tlaky ze strany Benešové. Nahradil jej dosavadní náměstek Igor Stříž. Zeman je nyní řadovým žalobcem Nejvyššího státního zastupitelství v analytickém a legislativním odboru.

Benešová v kárné žalobě navrhla exšéfovi žalobců Zemanovi půlroční snížení platu o 15 procent

Číst článek

Podle ministryně měl Zeman k restituční kauze, v níž Nejvyšší státní zastupitelství třikrát podalo dovolání, osobní vztah. Správně tedy měl rozhodnutí o dovolání delegovat na některého z náměstků.

Výsledek trestního řízení totiž mohl mít vliv na soukromoprávní spor, ve kterém vystupuje Zemanův známý, podnikatel Petr Habersberger. Seznam Zprávy letos napsaly, že Habersberger usiloval o pozemky u Třeboně, které v restitucích získali Czerninové, a že se Zeman pokoušel vystupovat jako prostředník s příbuzným restituentů, soudcem Janem Czerninem.

Stát vydal polnosti na základě úředního potvrzení, že Josefina Czerninová byla po druhé světové válce československou občankou. Kvůli vydání potvrzení byly později obžalovány dvě úřednice pražského magistrátu.

Ministryně Benešová podala kvůli kauze Czernin kárnou žalobu na bývalého šéfa žalobců Zemana

Číst článek

Nižší soudy je sice opakovaně zprostily, po zásazích Nejvyššího státního zastupitelství a Nejvyššího soudu si však vyslechly podmínečné tresty, což se může teoreticky projevit i v revizi vydání majetku.

Zeman už dříve sdělil, že nečinil žádné kroky, které by zpochybnily jeho nestrannost. Schůzky s Czerninem nebyly z dnešního pohledu zcela šťastné, uvedl v lednu Zeman, trval ale na tom, že schůzky byly vedeny „s dobrým záměrem a obsahově korektně“.

Podle zákona o státním zastupitelství je kárným proviněním „zaviněné porušení povinností státního zástupce, zaviněné chování nebo jednání státního zástupce, jímž ohrožuje důvěru v činnost státního zastupitelství nebo v odbornost jeho postupu anebo snižuje vážnost a důstojnost funkce státního zástupce“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme