Pechanec dostal za vraždu Roma třináct let

Na 13 let do vězení poslal Krajský soud v Hradci Králové Vlastimila Pechance za rasově motivovanou vraždu Roma Oty Absolona. Dvaadvacetiletý skinhead měl podle soudu ubodat romského muže loni v létě ve Svitavách. Pechanec to ale odmítá a jeho obhájce se proti rozsudku na místě odvolal. Případem se proto bude zabývat Vrchní soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Pechanec

Vlastimil Pechanec | Foto: Česká televize

Státní zástupkyně Renáta Vesecká, která pro obžalovaného žádala výjimečný trest, tedy nad 15 let vězení, si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Zatím není rozhodnuta, zda se také odvolá.

Po dobu projednávání celého případu byla kritizována policie, která i podle šetření Policejního prezidia zanedbala práci na místě činu a nezajistila kvalitně důkazy. Obhájce ve své závěrečné řeči poukázal na závažné rozpory ve výpovědích osob, které tvrdí, že Pechanec na Roma zaútočil. Zdůraznil dokonce, že některá svědectví přímo vylučují možnost, že se takzvaní očití svědci na místě činu vůbec nacházeli.

Státní zástupkyně Renáta Vesecká zpochybění svědectví odmítá. "Domnívám se, že nelze zpochybňovat to, že pět na sobě nezávislých osob vidělo útok obžalovaného na poškozeného."

Svitavská policie podle zmocněnce poškozených Jakuba Poláka nedostačně zajistila místo činu, řádně nevyslechla svědky a tím zapříčinila nedostek důkazů. Také náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl se domnívá, že policie odvedla nekvalitní práci. "Nebyla taková jaká měla být, znamená to především od operačního důstojníka, který nezabezpečil řádně posilu, protože tam byli pouze dva policisté a těžko od nich žádat, aby zakročili mezi čtyřiceti lidmi," řekl.

Polák je přesvědčen, že se na vraždě podíleli i další osoby, které je nutné stíhat, protože je špatné vyšetřování neodhalilo. "Pakliže by se zjistilo, že někdo další byl spolupachatelem a bylo to věrohodně dokázáno, pak ani tento rozsudek nebrání, aby případný další spolupachatel byl trestně stíhán," dodal k tomu Antl.

Příznivci odsouzeného skinheada verdikt soudu neunesli a zaútočili na šestadvacetiletého studenta Radima Štěchovského i na Romy sledující soudní přelíčení. Student politologie na hradecké univerzitě Štěchovský, který se zabývá sledováním pravicového i levicového extrémismu, na násilníky podal trestní oznámení.

Jiří Máslo, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme