Péči o seniory vyučuje stále více škol. Jde o profesi budoucnosti

Když se důchodkyně Helena z Prahy rozmýšlela, kdo by jí mohl pomoci s domácností, profesionální pečovatelka byla tou pravou volbou. Mladá dívka starší ženě vaří, uklízí a nakupuje. Jako odborná ošetřovatelka je ale na českém pracovním trhu stále nedostatkovým zbožím. Přitom populace stárne a více seniorů, kteří se o sebe nepostarají, touží po osobní hospodyni a jsou ochotni za ni zaplatit. Stále více středních škol proto začalo vychovávat právě tyto odborníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seniorka. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Důchodkyně Helena sedí ve svém malém pražském bytě, o stůl si opírá berle. Mladá pečovatelka Kristýna Jungová je pro ni nepostradatelná.

„Tady Kristýna už vytírala, luxovala, myla okna, pomáhala mi rekonstruovat koupelnu,“ pochvaluje si paní Helena. Kristýna pečuje v Praze o více seniorů, a kromě domácích prací pro ně i vaří, nakupuje nebo jim pomáhá na úřadech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pečovatelské obory nabízí stále více středních škol. O jedné z nich natáčela redaktorka Petra Benešová

„Ve srovnání s domem s pečovatelskou službou nebo domovy pro seniory tam byl určitý časový limit, buď na pokoj, nebo na klienta. A takhle, když za tím člověkem jedu v terénní službě, tak si s ním popovídám; je to už takový osobní vztah,“ srovnává Kristýna.

O staré lidi se mladá studentka stará v rámci praxe, kterou má na pražské Dívčí katolické střední škole. Ta vychovává budoucí hospodyně a pečovatelky pro děti i staré lidi. Ve třídě společně studují zdravé, ale i hendikepované dívky.

„Ty úplně nejšikovnější z nich, až u nás skončí studium, tak dostanou profesní nabídku a můžou potom být dál i zaměstnány v rámci školní firmy, můžou dál školit jako profesionální pečovatelky,“ poznamenává ředitel Luboš Hošek.

Školní firma zajistí dívkám klasickou smlouvu a plat. Podle ředitele je právě profese pečovatelky zaměstnáním budoucnosti. Populace stárne a stále více domovů důchodců a také terénních služeb shání ošetřovatelky. Navíc starší lidé vítají osobní asistenci v domácím prostředí.

Tak jako paní Helena. „Rozhodně nechci do domova důchodců. Rozhodně nechci umírat někde v nějakém ústavu,“ říká rezolutně a dodává, že právě pečovatelství je pro ni ideální volba.

Stále více středních škol nabízí studentům právě pečovatelské obory. Stejně tak roste počet agentur, které českých pečovatelkám nabízejí práci například v Německu a Rakousku. Plat ošetřovatelek, který je v průměru kolem patnácti tisíc korun, navíc v budoucnu kvůli poptávce ještě poroste.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme