Arenberger končí, oznámil premiér Babiš. Ministrem zdravotnictví bude znovu Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví za ANO Petr Arenberger končí, informoval v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Podle předsedy vlády se k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu. Zároveň oznámil jméno ministra zdravotnictví, který nastoupí po Arenbergerovi. Stane se jím opět Adam Vojtěch, který již jednou resort za ANO vedl. Vojtěch v úterý večer na svém twitteru potvrdil, že nabídku přijal.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 23:26 25. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Arenberger | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Mluvil jsem včera s panem Arenbergerem, dnes ráno mi potvrdil svoji rezignaci,“ prohlásil v úterý dopoledne premiér Andrej Babiš s tím, že ministr zdravotnictví oznámí svou rezignaci na tiskové konferenci v 11.00. Oznámení resortu, že Arenberger brífink připravuje, přišlo pár minut před vystoupením předsedy vlády.

Arenberger: Nesprávně jsem vyplnil majetkové přiznání. Co jsem zažil, připomínalo mediální lynč

Číst článek

Babiš zároveň prozradil jméno Arenbergerova nástupce. Je jím Adam Vojtěch, který post opustil loni na podzim s vysvětlením, že ho řízení resortu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo.

„V září po covidové zátěži se rozhodl, že odejde. Mrzelo mě to, protože si myslím, že byl velice dobrý ministr. Teď jsme se domluvili, že nastoupí a bude ve funkci ministra až do demise této vlády,“ uvedl premiér.

Vojtěch se ale během dne nechtěl ke svému návratu do funkce vyjadřovat. Odmítl potvrdit i to, že nabídku od premiéra dostal. Dozvíte se to včas, řekl. Večer však potvrdil, že nabídku přijal.

Přijal jsem nabídku pana premiéra vrátit se do konce volebního období na @Ministerstvo zdravotnictví. Jdu do toho s obrovskou pokorou a respektem, jako před 3 lety. Přál bych si situaci zklidnit a zaměřit se nejen na dořešení covidu, ale také dotáhnout zákony, které jsou pro pacienty důležité

23:02 – 25. 05. 2021

46 1355

O výměně na postu ministra zdravotnictví prý Babiš ještě nehovořil s prezidentem Milošem Zemanem. „Samozřejmě to musím ještě projednat s panem prezidentem, to jsem ještě nestihl. Předpokládám, že k tomu pan prezident nebude mít výhrady,“ podotkl.

Prezident podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka sdělí své stanovisko až poté, co si o výměně promluví s premiérem. V polovině května Zeman řekl, že by proti Arenbergerovu odchodu z funkce neměl námitky.

Tlak na rodinu?

Podle Babiše končí Arenberger kvůli tlaku na rodinu. „Odůvodnil mi to tak, že celá rodina je pod tlakem – paní i děti,“ prohlásil. 

Ministr k tomu později na tiskové konferenci dodal: „Nemyslím si, že je nutné, aby byla moje rodina, přátelé, kolegové i pacienti vystavováni během mé práce pro veřejné zdraví stupňujícímu se nepříjemnému tlaku, proto jsem se po důkladném uvážení rozhodl, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví.“

Arenberger pak podle Babiše podcenil, že na úrovni ministra „musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější“.

„Není jednoduché být ministr zdravotnictví, ale myslím, že funkci vykonával s péčí zodpovědného ministra, pracoval i mediálně se snažil věci vysvětlovat. Za toto mu samozřejmě děkuji, ale chápu to,“ dodal.

Ministři zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše

  • Adam Vojtěch (za ANO), 13. prosince 2017 - 21. září 2020
  • Roman Prymula (za ANO), 21. září 2020 - 29. října 2020
  • Jan Blatný (za ANO), 29. října 2020 - 7. dubna 2021
  • Petr Arenberger (za ANO), 7. dubna 2021 - dosud

Majetková přiznání

Arenberger byl v posledních týdnech terčem kritiky kvůli informacím kolem svého majetkového přiznání. Po nástupu do funkce odevzdal nové, ve kterém uvedl mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Právníci ve vinohradské nemocnici, kteří se o Arenbergerova přiznání starali, podle něj zadali do přiznání jen část informací.

„Daně platím poctivě, daňová přiznání mám v pořádku, ale nesprávně jsem vyplnil majetkové přiznání a vytvořil jsem prostor ke kreativním spekulacím. Za tuto chybu v podobě přestupku jsem se už omluvil a i tady to zopakuji. A to je také to jediné, co jsem provedl,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci ministr zdravotnictví.

Arenbergerovy nemovitosti jsme nenašli kvůli chybě v rodném čísle, vysvětluje radní Votoček z Prahy 1

Číst článek

„Co jsem ale zažil poslední týden, připomínalo spíše mediální lynč než seriózní zpravodajství. Média na mě vytahovala různé kauzy,“ poznamenal Arenberger.

Média také upozornila na to, že v době privatizace bytu v Praze 1 vlastnil jiné nemovitosti v metropoli a středních Čechách, což přitom bylo podle nich proti pravidlům pro odkup obecního majetku. Radnice ale uvedla, vlastnictví nemovitostí není důvodem k vyřazení z privatizace. Při prohlížení katastru nemovitostí navíc podle radního pro majetek Jana Votočka (TOP 09) se žádné nenašly. „Byla tam chyba v rodném čísle,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz.

Arenberger vydržel ve funkci ministra zdravotnictví zhruba měsíc a půl. Nejkratší dobu v historii Česka zastával tento post Roman Prymula, který resort vedl asi měsíc a týden.

Pro Babišovu vládu to bude 13. změna v čele resortů. Naposledy se před měsícem měnil ministr zahraničních věcí, kterým se stal Jakub Kulhánek (ČSSD).

ako, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme