Pietní akt v Kolíně

U synagogy v Kolíně se v neděli dopoledne konal pietní akt připomínající 60. výročí transportu Židů. Byl vypraven 13. června 1942 jako jeden ze tří židovských transportů, které byly odplatou za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolínské židovské domy | Foto: Věra Luptáková

Předseda Pražské židovské obce Tomáš Jelínek pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál připomněl, že z koncentračních táborů se téměř nikdo nevrátil. Tóry, které byly používány do války v tomto městě, byly v šedesátých létech vyvezeny do zahraničí a dnes se používají ve dvaceti židovských komunitách ve Spojených státech, Velké Británii, Austrálii a v Izraeli.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Jelínek o nacistickém transportu Židů

Vlastně tak využívají odkazu kolínských židů ke svému duchovnímu životu. Zástupci těchto zahraničních komunit se každoročně účastní kolínského pietního aktu a symbolizují tak boj židovské společnosti s pamětí a snahu zachránit historii kolínských Židů pro současnost, připomněl Tomáš Jelínek.

Milan Kopp, Stanislav Vintr, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme