Pilipovo zadržení na Kubě a naše svoboda slova

Z ničeho nic se najednou dovídáme, že náš poslanec je na Kubě zadržen a vyšetřován zřejmě kvůli tomu, že se setkal s někým, s kým se podle kubánských úřadů setkat neměl, nejspíše s odpůrcem, či odpůrci režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubánská strana ovšem hovoří o „režimu pobytovém“ který prý Ivan Pilip a Jan Bubeník narušili. To se v zemi, která dlouhodobě porušuje lidská práva, může stát snadno. Je na našem Ministerstvu zahraničních věcí, aby se případu našich na Kubě vězněných občanů intenzivně věnovalo a docílilo jejich rychlého propuštění.

Současně nám ale tento případ může posloužit k zamyšlení v době, kdy se u nás hodně hovoří o svobodě a demokracii. Nepřeháníme to náhodou s těmi obavami o svobodu slova, když se každý z nás může svobodně vyjádřit, aniž by za to byl postižen a když se můžeme vzájemně setkávat, aniž bychom pro to byli z něčeho podezřelí? Na jedné straně je jasné, že přeháníme, na straně druhé je to logické. Ještě si pamatujeme tu Kubu, měli jsme ji tady příliš dlouho a ve chvíli, kdy nám někdo (byť přišel z BBC) vypne televizi, cítí hodně lidí, zřejmě většina, ohrožení. Jinak asi nelze vysvětlit ten spontánní výbuch emocí, o kterých už jsme ani nevěděli, že kdesi v nás dřímají.

Jestliže svobodní lidé volají po svobodě, lze to jistě vnímat jako hluboké nedorozumění. Lze to ovšem vnímat i jako důkaz nesvobody, se kterou se svobodný občan odmítá smířit právě proto, že nedlí na Kubě a tudíž si protest proti tomu, co vnímá jako cenzuru, může bez většího rizika dovolit. Konec konců - právě proto, že nejsme na Kubě můžeme mít různé názory. Poslanci správně odhlasovali, že u nás nebyla ohrožena svoboda slova. Občané tomu včas zabránili. Třeba zbytečně, ale pro jistotu.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme