Platforma ČSSD žádá mimořádný sjezd a odchod Grosse

Platforma pro renesanci ČSSD doporučuje svolání mimořádného sjezdu, který by se měl zabývat změnami ve vedení strany, volebním programem, předvolební kampaní a změnou stanov. Další setrvání Stanislava Grosse ve funkci předsedy ČSSD podle představitelů platformy výrazně snižuje šance strany na důstojný výsledek v parlamentních volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Zdroj: ČTK

Platforma za renesanci ČSSD by na místě Grosse v čele strany, a tedy i v roli volebního lídra, raději viděla premiéra Jiřího Paroubka, který podle členů platformy dokázal zkvalitnit práci kabinetu a zvrátit klesající podporu voličů sociální demokracii.

Také současný předseda ČSSD Gross chce, aby byl lídrem sociální demokracie v parlamentních volbách i kandidátem na příštího předsedu vlády právě Paroubek. O kandidátkách pro příští volby do Poslanecké sněmovny v roce 2006 bude ČSSD rozhodovat v září či v říjnu.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach se domnívá, že teď ke svolání mimořádného sjezdu není žádný důvod. "Ve chvíli, kdy jdou preference nahoru a kdy si myslím, že vláda získala podporu, tak vnitrostranické záležitosti by měly zůstat uvnitř a měli bychom se k tomu vrátit na podzim, až budeme mít delší časový úsek," řekl Škromach.

Dosud málo vlivná platforma vznikla loni 25. června. Sociálnědemokratičtí aktivisté nespokojení s Vladimírem Špidlou ve vedení strany ji nejprve nazvali platformou za svolání mimořádného sjezdu ČSSD a její renesanci. To se jim ale ani s pomocí bývalého předsedy vlády a strany Miloše Zemana nepodařilo prosadit. Později proto požadavek mimořádného sjezdu z názvu vypustili.

Stoupenci platformy ale dávali najevo nespokojenost i s prací Grosse, který loni v létě Špidlu vystřídal ve funkci předsedy vlády i ČSSD. Nevoli u nich vzbudily předvolební billboardy s Grossovým portrétem a heslem "Myslím to upřímně". Zeman o heslu řekl, že je to nejčastější věta sňatkového podvodníka.

Při lednovém skandálu s financováním Grossovy rodiny a podnikáním jeho manželky stoupenci platformy vyzvali předsedu k okamžité rezignaci. Gross podle nich škodil zemi i straně. Před řádným březnovým sjezdem platforma podpořila Grossova protikandidáta na tuto funkci Zdeňka Škromacha. Gross nad ním ale zvítězil. Později rezignoval na premiérskou funkci pod tlakem koaličních lidovců.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme