Plavání v ledové Vltavě okusila stovka otužilců

Necelá stovka odvážných otužilců si dnes nenechala ujít tradiční koupel ve Vltavě. Už po osmapadesáté se totiž u Národního divadla konal memoriál Alfréda Nikodéma. Voda i vzduch měla tentokrát tři stupně nad nulou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

otužilci ve Vltavě

otužilci ve Vltavě | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Otužilci z Česka, Slovenska a Německa plavali 300 a 100 metrů. Z Mostu legií a Masarykova nábřeží přihlíželi výkonům 81 plavců a 14 plavkyň, kteří odvážně zápolili s vlnami ledové Vltavy, stovky Pražanů.

Tentokrát rozhodně sekerou nikdo led rozbíjet nemusel a tak zájem o plavání zaskočil i organizátory memoriálu. "Každý závodník, který dnes leze do vody, musí mít lékařskou prohlídku potvrzenou v průkazu," vysvětloval pořadatel skupině mladých lidí, kteří se chystali neorganizovaně naskákat do Vltavy.

I mezi registrovanými otužilci byli letos někteří Vltavou křtěni poprvé. "Vloni jsem se díval na televizi a viděl jsem devadesátiletého pána, který plaval, a to mě prostě donutilo. Říkal jsem si, že když to dokáže on, tak to dokážu také. Mám rád adrenalin a tohle mě vzrušuje" svěřil se jeden z nováčků.

Naprosto klidná naopak byla jedna ze čtrnácti dam na startu. "Já už to omylem dělám asi pětadvacet let. Dneska je vyloženě jaro. Půjde se špatně do vody, ale zato se půjde dobře z vody, protože potom se venku krásně ohřejeme," libovala si jedna z odvážných plavkyň.

Mezi prvními doplaval devatenáctiletý přemožitel kanálu La Manche David Čech, pro kterého to ale také byla o něco ledovější koupel. "Na La Manchi měla voda šestnáct stupňů. Dneska jsem si přišel jen tak zaplavat," vysvětlil plavec. Strach neměl ani z kvality vltavské vody. "Špinavější než v La Manchi možná ani není," dodal.

Jako nejmladší účastník závodu dostal Čech od choti prezidenta Livie Klausové láhev s "vnitřním zahřívadlem". Nejstarší, jednadevadesátiletý Ladislav Nicek, obdržel kytici. Nestor závodu připomněl první dámě loňský slib, že se bude sprchovat studenou vodou. Klausová přiznala, že ho nesplnila, ale dá si to jako předsevzetí do dalšího roku.

Otužilci plavali poprvé ve Vltavě v roce 1923. Největší zimu zažili v roce 1946. Teplota vzduchu tehdy klesla na 25 stupňů pod nulu, voda zamrzala a plavat se nedalo. Nejvíce otužilců se zúčastnilo memoriálu v roce 1976, kdy si jich přišlo zaplavat 214.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme