Po Kalouskovi rezignovali Svoboda, Šimonovský a Línek
Po rezignaci lidoveckého předsedy Miroslava Kalouska opouštějí vedení KDU-ČSL další vrcholní funkcionáři. Místopředsednická křesla v pondělí uvolnili Cyril Svoboda, Milan Šimonovský a Roman Línek. Poslední z dosavdních místopředsedů Pavol Lukša i úřadující šéf strany Jan Kasal ve funkcích zatím zůstávají. Delegáti celostátní konference také rozhodli o tom, že lidovci po celé volební období nevstoupí do vlády, která by se opírala o KSČM. Mimořádný sjezd svolali na 9. prosince do Brna.
Delegáti pomdělní celostátní konference rozhodli o tom, že lidovci po celé volební období nevstoupí do vlády, která by se opírala o KSČM. Potvrdili tím předchozí usnesení celostátního výboru strany.
Na post místopředsedů KDU-ČSL rezignovali Cyril Svoboda, Milan Šimonovský a Roman Línek. Svoboda během celostátní konference lidovců novinářům řekl, že po prohraných volbách a nejnovějších událostech potřebuje strana sebereflexi: "Lidé v naší straně pečlivě rozlišují, co se může a co se smí, a že něco se nesmí. Nesmí se jít do vlády s tichou nebo jakoukoliv podporou KSČM."
Po Kalouskově rezignaci stranu dočasně řídí její první místopředseda Kasal. Ten v pondělí oznámil, že na příštím sjezdu nebude o předsednické křeslo usilovat. Ke stejnému postoji vyzval i Cyrila Svobodu. Kasal zatím nemá v úmyslu odstoupit z vedení, a to z praktických důvodů: "KDU-ČSL je poměrně složitá organizace, které někdo musí šéfovat. Odpovědnost nevzniká rozhodnutím celostátní konference, ale rozhodnutím sjezdu. I kdybych chtěl, tak se té odpovědnosti nemůžu zříci."
Delegáti konference také určili nové vyjednavače v rozhovorech o nové vládě. Za lidovce teď budou vyjednávat Jan Kasal a předsedové poslaneckého a senátorského klubu - Miroslav Kalousek a Adolf Jílek. Bez schválení širšího vedení strany nebudou vyjednavači dělat zásadní rozhodnutí.
Nové místopředsedy budou lidovci volit příští pondělí. Mezi jmény, která zazněla, je Vlasta Parkanová nebo jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.
Konference se sešla ve vypjaté atmosféře, před jejím zasedáním vyzývali straníci z řady regionů k okamžitému odstoupení lidoveckých špiček. Už v pátek to požadovali zlínští a středočeští lidovci, stejná výzva zazněla také v Brně, Havířově či Plzni. V neděli se připojily stranické organizace v Královéhradeckém, Olomouckém a Jihomoravském kraji a v Praze. Podle Kasala ale návrh na odstoupení celého předsednictva získal zhruba třetinovou podporu delegátů konference.