Policie chce účinně zakročit v případech vykrádání aut
Za 8 měsíců letošního roku zaznamenala policie 32 tisíc vloupání do automobilů. Policie chce proti této trestné činnosti účinně zakročit projektem ‚Rok zabezpečení vozidel‘.
Podle náměstka policejního prezidenta Viktora Čecha chce policie tímto projektem, který dnes startuje, oslovit co nejširší veřejnost, protože prevence je daleko levnější, než řešení následných škod, které vznikají a kde jsou postiženi nejen majitelé, ale i pojišťovny.
„Rádi bychom informovali o zabezpečení vozidel, o předcházení krádeží z vozidel nebo před krádežemi vozidel samotných, protože se jedná o nejzávažnější formu majetkové trestné činnosti.“
I přesto, že někteří majitelé mají svá auta vybavena drahými zabezpečovacími zařízeními, tak je nepoužívají.
„ Chceme představit co nejbezpečnější místa pro parkování vozidel a naopak místa, která jsou nejrizikovější vzhledem k vykrádání a odcizování vozidel.“
Nejčastěji jsou cílem zlodějů vozidla značky Škoda. Nejčastěji auta vykradou pachatelé v odlehlejších ulicích, na sídlištích a před supermarkety.
Povinná registrace vozidel, která kontroluje původ vozidla, u nás zatím stále nefunguje.
„Za Útvar pro odhalování organizovaného zločinu jsme iniciovali, v rámci Evropy, povinnou kontrolu původu vozidel. Zatím tato legislativní úprava nebyla schválena, ale hodně si od toho slibujeme, protože by významně pomohla v objasňování odcizených vozidel a ztížila možnost registrace,“ vysvětluje Viktor Čech.
Trestná činnost v otázce odcizení vozidel klesá. V roce 2005 bylo odcizeno zhruba 21 tisíc vozidel, v roce 2009 asi 14 tisíc vozidel.
Nejvýznamnější podíl na této statistice mají regiony jako je hlavní město Praha, kde je největší počet odcizených vozidel, dále severočeský region – Ústecký a Liberecký kraj a pak také Středočeský kraj.