Policie obvinila bývalého šéfa kanceláře ředitele NBÚ Šišu z braní úplatků

V kauze zmanipulovaných konkurzů ústeckého soudce Jiřího Berky padlo obvinění z korupce. Podle policie měl bývalý šéf kanceláře ředitele Národního bezpečnostního úřadu Vladimír Šiša vynášet za úplatky v celkové hodnotě až 400 tisíc korun interní informace pro členy Berkova gangu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Policie ČR | Foto: Jan Rosenauer

Státní zástupce Jaroslav Dolejší v České televizi řekl, že se jedná o ohrožení bezpečnostních zájmů země. Šiša měl gangu poskytovat především interní informace z úřadu.

"Z hlediska způsobu spáchání se v konkrétním případě jedná o mimořádně závažné jednání a to zejména s ohledem na snahu o zneužití státního bezpečnostního aparátu ke skupinovým zájmům," vyjádřil se Dolejší.

Šišovým přímým nadřízeným byl současný šéf NBÚ Jan Mareš. "Pokud s to prokáže, tak to samozřejmě není žádná potěšující informace," řekl České televizi.

Případ kolem skupiny ústeckého soudce Jiřího Berky začala policie řešit na jaře roku 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil údajně na základě padělaných dokumentů. K tomu později přibylo obvinění, že gang zmanipuloval konkurzy dalších společností.

Policie vyčíslila škodu, kterou podle ní obvinění způsobili, na téměř 265 milionů korun, dalších více než 200 milionů korun se prý pokusili získat.

Petr Doležel, Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme