Policie obvinila primátora Českých Budějovic Thomu ze zneužití pravomoci

Ze zneužití pravomocí obvinila policie českobudějovického primátora z hnutí Občané pro Budějovice Juraje Thomu. Spolu s bývalým vedoucím odboru radnice měli podepsat bez vědomí rady města dodatek ke smlouvě na nákup počítačového vybavení. Městskou pokladnu tím měli připravit o pět milionů korun. Hrozí jim až desetileté vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juraj Thoma z hnutí Občané pro Budějovice | Foto: Tomáš Adamec

Starosta Českých Budějovic Juraj Thoma měl v roce 2010 podepsat dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení s pražskou společností Bitservis v hodnotě 37 milionů korun. Jenže to udělal bez vědomí rady města.

„Svým podpisem porušil zákon o zadávání veřejných zakázek. Smlouvu podepsal, aniž by ji předložil ke schválení radě města. Jednoznačně a vědomě tak překročil svoji pravomoc – přidělil nadlimitní zakázku podle své vůle a bez výběrového řízení,“ řekl ke stíhání primátora policejní mluvčí Jiří Matzner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další podrobnosti k případu přinesl v Odpoledním Radiožurnálu Filip Černý

Druhý obviněný, bývalý vedoucí odboru, který vedl jednání s počítačovou firmou, totiž dodatek k podpisu předložil přímo primátorovi místo toho, aby ho také předal ke schválení radě města. Podle expertů zkoumajících zakázku si tak počítačová firma bez výběrového řízení vydělala navíc pět milionů korun.

Thoma už převzal policejní usnesení o trestním stíhání. Veškeré závěry vyšetřování ale odmítá. „Odmítám výklad policejního komisaře, že jsem poškodil město České Budějovice, a že jsem tak měl dokonce učinit úmyslně. Proti těmto obviněním se budu bránit, protože jsou nepravdivá,“ uvedl.

Zpochybňuje také znalecké posudky, o které se policejní vyšetřování opíralo. Jeden podle Thomy vypracoval bývalý úředník, který byl vyhozen z ministerstva práce a sociálních věcí kvůli selhání systému výplaty a druhý prý vypracovala společnost, která má údajný podíl na zmanipulovaném výběrovém řízení pro jihomoravské Znojmo.

Juraj Thoma: Nejsem si vědom toho, že bych se dopustil trestného činu

Číst článek

Juraj Thoma slíbil, že veškeré dokumenty k případu vyvěsí ještě dnes na webu radnice, aby si každý mohl udělat o věci jasný obrázek. K tomu, jestli obvinění může mít souvislost s předvolebním bojem, se Thoma odmítl vyjádřit.

Juraj Thoma byl kdysi členem ODS. Po vnitrostranickém boji založil vlastní hnutí Občané pro Budějovice, které sympatizuje právě s ambiciózním hnutím Jihočeši 2012. V čele jeho krajské kandidátky stojí rovněž bývalý starosta Písku za ODS Luboš Průša, který čelí obdobnému vyšetřování.

Filip Černý, mta, Jiří Čondl, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme