Policie podle Práva stíhá kromě Tomáše Pitra i jeho otce

Obvinění z podvodu čelí kromě Tomáše Pitra také jeho otec Petr, zjistilo Právo. Měl podle policie nechal zmizet 800 milionů Kč. Skoro dvě miliardy korun chybějí státu v letošním roce na podporu stavebního spoření, informují Hospodářské noviny. Lidové noviny zase uvádějí, že tisíce lidí přišly o státní podporu ze stavebního spoření, a to kvůli zásahu exekutora. Mladá fronta Dnes píše o tom, že pěstovat konopí už nebude trestné, zatímco jeho zpracování ano.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr není ve své rodině jediný, kdo má potíže se zákonem. Deník Právo píše, že policie stíhá i jeho otce - Petra Pitra - v souvislosti s vytunelováním potravinářské firmy Bohumila Fialy.

Petr Pitr je podezřelý, že spolu s dalšími čtyřmi podnikateli nechal zmizet 800 miliónů korun. Fialovy nemovitosti pak v konkurzním řízení - za zlomek jejich ceny - skoupily firmy údajně spřízněné s rodinou Pitrů. Za to všem podezřelým hrozí až osmileté vězení.

Jak připomíná deník Právo, i na obchodníka s potravinami Fialu se policie zaměřila. Měl zemřít v roce 1999, kdy podezřelé transakce probíhaly, a následně byl úředně prohlášen za mrtvého. Loni se ale zjistilo, že žije v Karibiku. Policie teď čeká na rozhodnutí soudu o tom, že Fiala není mrtev, a pak znovu zahájí jeho stíhání jako proti uprchlému.

Jde o úvěrový podvod z roku 1998. Fiala s dalšími lidmi neoprávněně použili peníze na jiné účely, než určovala úvěrová smlouva. Škoda se pohybuje kolem osmi set miliónů korun.

Státu letos chybí na podporu stavebního spoření téměř dvě miliardy korun. Hospodářské noviny připomínají, že lidé, kteří mají uzavřené smlouvy o stavebním spoření, se ale nemusí bát, že by příspěvek nedostali, stát jim ho musí vyplatit stůj co stůj. Jeho vyplacení jim zaručuje zákon.

Problémy pramení z toho, že exministr Bohuslav Sobotka neodhadl obrovský zájem lidí o stavební spoření. Poté, co oznámil škrty ve státní podpoře, lidé nechtěli o roční podporu až 4 500 Kč přijít. A tak se výhodnějšími smlouvami uzavřenými podle starých pravidel předzásobili.

Experti odhadují, že se státnímu rozpočtu uleví až v roce 2009. Chybějící dvě miliardy tedy nejspíš ještě zvýší schodek letošního státního rozpočtu, který se nyní plánuje na 91 a čtvrt miliardy korun.

O stavebním spoření píší i Lidové noviny. Kvůli zásahu exekutora ztratily podle nich tisíce Čechů státní podporu. Deník vysvětluje, že klient nesmí po celou dobu spoření manipulovat s naspořenou částkou. Když do ní ale zasáhne exekutor, je to porušení smlouvy o stavebním spoření.

Nejzáludnější jsou dluhy vůči finančnímu úřadu nebo České správě sociálního zabezpečení. Ty totiž mohou do účtu zasáhnout, aniž by potřebovaly rozhodnutí soudu. Lidové noviny dodávají, že státní pokladna tak při výplatách podpory za loňský rok kvůli exekucím rekordně ušetřila.

Od teď může každý člověk pěstovat beztrestně konopí, ze kterého se vyrábí marihuana. Trestného činu se dopustí, až když rostliny usuší a začne z nich dělat drogu. O průlomovém verdiktu Nejvyššího soudu - že pěstování konopí samo o sobě není trestné - informuje Mladá fronta Dnes.

Do budoucna by se tím měla řídit policie i všechny soudy. Nejvyšší soud rozhodl na základě případu Mojmíra Miklici a Hany Tiché z jedné vesnice na Královéhradecku. Ti byli napoprvé odsouzeni na základě toho, že měli pole s pěti stovkami rostlin konopí. Hájili se, že ho užívali pro zdravotní účely. Hradecké pěstitele nakonec soud potrestal v listopadu až napodruhé, po doplnění důkazů. Podařilo se prokázat, že konopí i zpracovávali.

Vlekaři, kteří kvůli teplé zimě nestíhají splácet úvěry, chtějí pomoc od státu. Jak konstatují Hospodářské noviny, od ministerstva pro místní rozvoj požadují neúspěšní vlekaři 230 miliónů korun.

Nejednalo by se o dotaci, nýbrž o bezúročnou půjčku, která by umožnila vlekařům splatit jejích současné závazky. O zřízení fondu mají zájem především menší podnikatelé a vlekaři ze sněhově nejistých lokalit. Naopak jejich šťastnější kolegové jsou proti.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme