Policie podle soudu zasáhla proti aktivistům na Šumavě nezákonně

Policie rozpustila v létě shromáždění aktivistů blokujících kácení na Šumavě protizákonně. Konstatoval to Krajský soud v Plzni. Účastníci blokády tak mohou chtít po státu omluvu a finanční odškodnění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zasahují proti aktivistům na Šumavě, nedaleko obce Moldava

Policisté zasahují proti aktivistům na Šumavě, nedaleko obce Moldava | Foto: Filip Jandourek

Jeden z účastníků červencové blokády, přírodovědec Mojmír Vlašín, podal proti zásahu policie správní žalobu a soud mu dal zapravdu.

Dnes o tom informovala právnička Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv, která Vlašína zastupuje. Policisté podle ní pochybili zejména v tom, že se vůbec nezabývali otázkou oprávněnosti kácení, proti kterému blokáda směřovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Verdikt Krajského soudu v Plzni komentoval v Ozvěnách dne jeho místopředseda Václav Roučka

Liga lidských práv doporučuje účastníkům shromáždění domáhat se po státu omluvy a finančního zadostiučinění. Policie ale dál trvá na tom, že její zákrok na Šumavě byl v souladu se zákonem.

Vlašín se kácení v národním parku snažil nejprve zabránit podáváním podnětů kompetentním úřadům i oznámením na policii. Když neuspěl, zvolil s dalšími aktivisty blokádu. Proti účastníkům, kteří se zdržovali v místech označených pro těžbu, zasáhla policie. Vyváděla je z vymezeného prostoru a některé předvedla na policejní stanice.

Soud: Šlo o shromáždění, ne o přestupky

„Krajský soud komplexně vyhodnotil celou situaci a dospěl k závěru, že policie si učinila nesprávný závěr o povaze protestu, který použili aktivisté v oblasti Ptačího potoka,“ vysvětlil ve večerních Ozvěnách dne místopředseda plzeňského krajského soudu Václav Roučka.

Policie proti účastníkům blokády postupovala podle zákona o přestupcích a vůči jednotlivým aktivistům zakročovala jako proti osobám, které se dopouštějí přestupku podle zákona o lesích.

„Soud dospěl k opačnému závěru, a shromáždění jednotlivých aktivistů posoudil jako shromáždění, jehož účelem bylo projevit názor na otázku kácení lesa v oblasti šumavského národního parku,“ konstatoval Roučka.

Shromáždění, byť v tomto případě nebylo předem oznámeno, požívá ochrany zákona o právu shromažďovacím. Ten také udává jasné důvody, pro které je možné ho ukončit, a pro které nikoliv. A právě podle něj se podle soudu mělo v lokalitě Ptačího potoka postupovat.

Renáta Prátová, mta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme