Policisté na severu Moravy se bouří proti snižování platů

V Moravskoslezském kraji se začínají bouřit policisté. Jejich šéfové se totiž rozhodli od července k razantnímu snížení platů, zřejmě vůbec největšímu v celé republice. Celkem chtějí na platech ušetřit až pět milionů. Mnohým policistům klesne výplata i o tisíce korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

auto Policie ČR | Foto: Petra Škarková

Krajský policejní ředitel dnes pěti stovkám nespokojených strážců zákona vysvětloval připravovaná opatření. Šéf policejních odborů z Havířova Roman Rašman odmítá snižování rizikového příplatku:

„Rizikový příplatek jsme dostávali podle našeho názoru opodstatněně. Například zásahová jednotka, která měla rizikový příplatek nejvyšší, tak ho tam má nejvíce snížený - což je nemyslitelné, protože ti policisté nejsou ničím jiným zvýhodněni, jen tím rizikovým příplatkem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Snižování platů policistů v Moravskoslezském kraji. Téma pro celostátního předsedu Nezávislého odborového svazu PČR Milana Štěpánka.

„A když jim ho teď sníží, tak nebudou vůbec nijak zvýhodněni, a to riziko je u nich nepoměrně vyšší než u základních útvarů,“ namítá Rašman.

Policie dostala letos v průměru o 670 korun na osobu méně než loni a nedostane peníze za neobsazená místa, což je hlavní příčinou zmiňovaného poklesu. Podle celostátního předsedy Nezávislého odborového svazu PČR Milana Štěpánka se ale jedná dokonce o razantnější pokles.


„Po přepočtení jsme dospěli až k částce představující zhruba osmisetkorunové snížení platů na osobu. Policii navíc byly odebrány prostředky za zhruba 3300 neobsazených míst, což v praxi znamená, že policie nemá na pokrytí některých nadtarifních složek platů,“ uvedl ve Stalo se dnes Štěpánek a dodal:


„Situace v Moravskoslezském kraji je kritická především proto, že policisté dostávaly ohodnocení vyšší než bylo rozpočtováno. Dluh se tak navyšoval. Stalo se tak proto, že právě Moravskoslezský kraj je společně s Prahou nevytěžovanější a náklady tudíž logicky rostou. Další dotace nepřišly a Kraj a policie jsou postaveny před nepříjemnou situaci.“


Situace chce policie řešit po vzoru modelu, který s úspěchem aplikují v Libereckém kraji. V Moravskoslezském kraji je ale problémů více „V Libereckém kraji dochází ke snížení pouze zvláštního příplatku, a to v rozsahu od 200 – 1100 korun. Stav v Moravskoslezském kraji je ale horší. Někteří policisté přicházejí i o takzvaný příplatek za smělost, což je zvýšený základní tarif a služebním funkcionářům bude snížen i příplatek za vedení," uzavřel Štěpánek.

Andrea Čánová, Lukáš Vincourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme