Policisté si stěžují na špatnou výstroj, část vybavení musí kupovat ze svého

Policisté z hlídkových útvarů si dlouhodobě stěžují na špatné vybavení. Trápí je nedostatek neprůstřelných vest, zastaralé vysílačky nebo nedostatečné vybavení pro poskytnutí první pomoci. Aby mohli policisté vůbec sloužit, chybějící věci si musí často kupovat ze svého. Policejní prezidium problém přiznává a prý se ho snaží řešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střet policie se sympatizanty Dělnické strany sociální spravedlnosti v Duchcově (foto z 22.6.2013) | Zdroj: ČTK

„Kdybych měl jenom to, co mi dá policie, tak jsem bezcenný. Nemůžeme se spolehnout na to, co fasujeme," posteskl si jeden z pražských policistů, kteří vyjíždí k tísňovým voláním na lince 158.

„Donedávna jsme si kupovali balistické vesty, protože až teď jsme nafasovali po x letech," stěžoval si dál policista z Prahy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policisté si stěžují na špatnou výstroj. Natáčela s nimi redaktorka Evelyna Kulíšková. Kvůli zachování anonymity byly policistům zkresleny hlasy.

Problémy potvrzuje také jeho kolega z Mostu. „Vysílačky jsou v takovém stavu, že stačí malé klepnutí a vysílačka se vypne,“ vysvětlil. Hlídka pak podle něj může přeslechnout důležité tísňové volání.

„Také nějací kluci mají vak od záchranářů, co buď vyžebrali nebo někde dostali, na prvotní pomoc, když přijedou na místo činu. Policie bohužel disponuje jen s tím, že máme povinnou výbavu v autech," dodal další policista.

Podle něj chybí na hlídkových útvarech i základní věci, jako svítilny, boty nebo části uniformy. „Kamery v autech nejsou, kupujeme si je sami, abychom měli zákroky natočené. Ať se jedná o různé pomůcky například k otevření dveří, všechno je naše," řekl.

Problém se týká i dalších míst České republiky. Podobné stížnosti se ozývají i z Brna, Zlína nebo Ostravy.

Aspoň jedna neprůstřelná vesta na hlídku

Náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý dlouhodobý problém přiznává. „O tom, že kvalita některých produktů samozřejmě není plně vyhovující, víme. Už jsou některé inovační prvky v přípravě do dodání do výstrojních skladů. Jsou to například kalhoty. Iniciovali jsme i změnu dodavatele obuvních součástek,“ popisuje.

Policisté by se podle Tuhého mohli dočkat také autokamer. Po nevydařeném výběrovém řízení už se připravuje nové. „Pokud úspěšně dopadne, tak by ještě v průběhu tohoto roku začaly dodávky vozidel i s tímto typem kamerového zařízení," slíbil náměstek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl Miroslav Mroščák z Unie bezpečnostních složek

Ve výhledu Policejního prezidia je prý také doplnění neprůstřelných vest. Kdy to bude, to však náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý neupřesnil.

S Policejním prezidiem se snaží jednat i odbory.

Podle Miroslava Mroščáka z Unie bezpečnostních složek se téma neprůstřelných vest řeší poslední čtvrtrok. „A minimálně bylo dohodnuto to, že v každém služebním vozidle bude minimálně jedna vesta, která nebude mít propadlou životnost, s tím, že jakmile to bude finančně možné, budou tam dvě, protože hlídky bývají zpravidla dvoučlenné,“ uvedl Mroščák.

Kandidát ČSSD na ministra vnitra Milan Chovanec prý o tom, že si policisté sami kupují výstroj, ví.

„Mrzí mě to. Je potřeba se zaměřit na snížení administrativní zátěže a finanční prostředky, které se tam ušetří, lze převést do nákupu lepší výstroje pro naše policisty,“ nastínil řešení.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme