Politici nechtějí do voleb kvůli vládním krizím měnit Ústavu

Předčasné volby - tak jak o nich minulý týden mluvil premiér Jiří Paroubek a po něm i ODS - jsou nereálné. Ukázala to nedělní televizní debata špiček parlamentních stran. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je sice současné znění Ústavy - co se možnosti předčasných voleb týče - poněkud těžkopádné. Politiky to prý ale aspoň tlačí ke hledání koaliční shody. Do budoucna politikové změnu Ústavy nevylučují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Ale až po volbách, dodává první muž ČSSD Bohuslav Sobotka. Zatím je prý potřeba počítat s tím, co možné je: "Pokud chce opozice vyvolat předčasné volby, tak přirozeně má různé možnosti, jak to učinit. Já si nemyslím, že v tuto chvíli je prostor pro nějakou změnu Ústavy - od doby, kdy vznikl Senát, se ještě nepodařilo žádnou změnu Ústavy dohodnout a nemyslím, že se to stane do konce volebního období."

Pro případnou změnu Ústavy, hlavně kvůli možnosti lepšího řešení politických krizí, jsou také lidovci - ale také až po volbách.

Fatální problém v tom teď nevidí ani ODS, potvrdil místopředseda Ivan Langer: "Podle mne celé téma předčasných voleb je jen mediální hra, kterou rozpoutal pan předseda Paroubek, aby odpoutal pozornost od skandálu kolem případu ´pět na stole v českých´, a v tuto chvíli považuji debaty o předčasných volbách a změně Ústavy za úplně zbytečné."

Předčasné volby by si teď podle průzkumu agentury STEM pro Českou televizi přála jen třetina lidí.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme