Pomoc ohroženým dětem by se měla brzy zlepšit

Děsivý případ osmiletého Dominika z Brna, kterého týrali vlastní rodiče, otevírá diskusi, kdo především selhal, a zda mohly úřady chlapce odebrat dřív z rodiny, kde ho trápili hladem a nutili běhat s připínáčky v botách. Příslušnou úřednici prý upozorňovali nejen příbuzní a sousedi, ale dokonce i Dominikova lékařka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jan Rosenauer

Sociální pracovnice z Brna-střed přesto skoro dva roky nezasáhla. Dnes bylo doručeno trestní oznámení občanského sdružení Justiční spravedlnost, které ji viní z toho, že zneužila nedbalostí a nečinností pravomoc úřední osoby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskuse předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové a Miloslava Macely z MPSV o pomoci týraným dětem v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

Sociální odbor měl mít informace o týrání chlapce už od roku 2008. Přitom příslušná sociální pracovnice neudělala vlastně vůbec nic, aby chlapce z rodiny dostala. Ten unikl mučení až v dubnu loňského roku.

„Tento případ je výjimečný především v tom, jak dlouho se o velmi vážném týrání toho chlapce vědělo a jak dlouho se nic nekonalo,“ uvedl ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce a sociálních věcí Miloslav Macela.

Zřízení expertní komise

Ministerstvo práce a sociálních věcí sestavuje tým expertů, kteří mají případ týraného Dominika posoudit.

„Je jisté, že došlo k individuálnímu selhání, ale my budeme zároveň hledat i mezery v systému,“ řekl Miloslav Macela.

Také podle předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové jde v tomto případě především o selhání pracovníků sociálněprávní ochrany. Do bytu měly podle ní docházet tři pracovnice.

„Problém je ale i v systému. Dokud nebudou orgány sociálněprávní ochrany řízeny vertikálně z jednoho centra, které je odborně na výši, a které jim může dávat závazné pokyny, tak si myslím, že se příliš neposuneme,“ uvedla Marie Vodičková.

Podle Miloslava Macely by měl systém v blízké době dostat řád, který bude pevnější, než je dosud. Každý sociální pracovník by tak měl přesně vědět, co má dělat.

„Posilujeme i řídící funkce jak ministerstva, tak krajů, a zavádíme standardy kvality, supervize, kontroly,“ dodal Miloslav Macela.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme