Poslanci budou hlasovat o první části zdravotní reformy

Poslanci projednají ve druhém čtení první balíček zdravotnické reformy. Zavádí například zvýšení platby za den pobytu v nemocnici na 100 korun, placení léků do 50 korun pacientem a ruší poplatek za položku na receptu. Zásadní změna je legalizace platby nadstandardu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger si vybral jako první zastávku své vysvětlovací kampaně Hradec Králové.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger si vybral jako první zastávku své vysvětlovací kampaně Hradec Králové. | Zdroj: ČTK

Právě možnost připlatit si za lepší materiál nebo metodu léčby odmítá opozice. Prý se tím zdravotní péče rozdělí na péči pro chudé a pro bohaté. S tím ale garant zdravotní reformy, ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger nesouhlasí.

„To, aby tady nevznikla medicína pro chudé a bohaté zajistí nárok pacienta, který bude určen jak geograficky, tak co do časové dostupnosti a celým seznamem výkonů. Výkony, které budou mít své ekonomicky náročnější varianty, budou vždy zachovány i v té nejméně náročné variantě, která plně uspokojí zdravotní potřeby pacientů a luxus bude jen pro omezený počet lidí v omezených případech,“ ujišťuje Heger.

Podle poslance za ČSSD a zároveň primáře z pražské Bulovky Jiřího Koskuby už nadstandard existuje. Týká se ale jen hotelových služeb v nemocnicích.

„S veškerou úctou musím brát ohled i na Ústavu. Zdravotní péče musí být pro všechny lidi standardní. My tady opravdu rozhodujeme o nadstandardech, ale nikdo nám řekl, co to bude,“ zlobí se Koskuba. Zásadně proti jsou komunisté.

„Samozřejmě těch výhrad je mnohem více, protože novela se potýká s mnohými věcmi včetně toho, že se dávají větší pravomoci zdravotním pojišťovnám, že jsou tam problematické otázky kolem lékové politiky,“ uvedla poslankyně KSČM Soňa Marková.

Zaplaťte si lepší klouby

Pokud zákon o veřejném zdravotním pojištění projde celým legislativním procesem, pacienti by si mohli připlácet například za lepší klouby a oční čočky nebo lepší sádru. Podle ředitele pražské Vinohradské nemocnice Marka Zemana brzy dojde i na další péči.

Dovedu si představit, že některé robotické zákroky by mohly být hrazeny nadstandardem, tedy mimo oblast zdravotního pojištění. Rozhodně si myslím, že by se měla výrazně zredukovat lázeňská péče a jenom její velmi malá část by měla být hrazena z veřejného zdravotního pojištění. A podobných příkladů by se našla řada,“ upozornil Zeman.

Peníze půjdou na platy lékařů

V nemocnicích většinou peníze navíc od pacientů spolknou zvýšené platy lékařů. Podle Stanislava Fialy z Asociace českých a moravských nemocnic z toho nemocní moc mít nebudou.

„Čtyřicet korun nemocnice samozřejmě nezachrání. Zdravotní pojišťovny platí na úrovni roku 2009. I když se tohle uskuteční, je to věc, která je ekonomicky velmi málo významná,“ tvrdí Fiala.

Igor Maňour, Lenka Jansová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme