Poslanci by měli hlasovat o trestní odpovědnosti firem

Poslanci znovu rozhodnou, zda firmy budou odpovědné za vybrané trestné činy. S jasným verdiktem by tak od soudu neodcházeli jen konkrétní zástupci podniku, ale trest by mohl potkat i firmu samotnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Stock.xchng

Normu sněmovně vrátil prezident Václav Klaus. Podle něj zákon popírá vazbu mezi pachatelem a trestem a je spíše projevem alibismu než snahou potrestat viníky trestných činů.

Dolní komora ale prezidentské veto s největší pravděpodobností přehlasuje, domnívá se autor zákona, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil:

„Doufám, že ten náš návrh, který byl zpracován velmi střídmě a racionálně, bude ku prospěchu a povede k posílení boje proti trestné činnosti, proti korupci a tak dále.“

Koalice zákon považuje za významný protikorupční nástroj, a ve sněmovně se proto prezidentovo veto pokusí přehlasovat. Pospíšil předpokládá, že návrh podpoří absolutní většina koaličních poslanců, ale i opoziční ČSSD.

Soudy by společnosti mohly pokutovat, zabavit jim majetek a v krajním případě je i zrušit.

Trestných činů, za které bude firmám hrozit postih, je asi osm desítek. Patří mezi ně praní špinavých peněz, provozování nepoctivých her a sázek nebo krácení daní.

Sami podnikatelé se ale obávají, že může nové opatření zafungovat jako nástroj v konkurenčním boji a některé společnosti zlikvidovat.

Na poslance čeká také druhé a třetí čtení státního rozpočtu na příští rok. Kromě toho budou schvalovat i výdajové rámce na léta 2013 a 2014. Schvalovat mají i rozpočty fondu dopravy a fondu bydlení.

Milan Kopp, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme