Poslanci se neshodli na rozšíření pravomocí ombudsmana
Poslanci přerušili debatu o rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv. Návrh, který prošel vládou, vzbuzuje kritiku zejména z řad pravicové opozice, výhrady ale neskrývají ani někteří koaliční zákonodárci.
Nová legislativa předpokládá, že kancelář ombudsmana by mohla podávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci. Taky by se mohla obracet na Ústavní soud s návrhem na zrušení některých kontroverzních zákonů nebo jejich částí.
„Může to velmi pomoci k ochraně práv lidí. Ve všech postkomunistických zemích, které jsou dnes členem EU (s výjimkou Litvy) ombudsman pravomoc navrhovat rušení zákonů Ústavnímu soudu má,“ argumentuje ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier z ČSSD.
O rozšíření pravomocí ombudsmana debatovali místopředseda ústavně právního výboru za ODS Pavel Blažek a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD
„V případě, že porušení práv spočívá v protiústavním zákoně a ombudsman toto zjistí, může předejít velmi zdlouhavému procesu a zároveň může tu samou ochranu poskytnout naráz většímu počtu osob,“ dodal Dienstbier.
Místopředseda sněmovního ústavně právního výboru za ODS Pavel Blažek zásadně nesouhlasí. Možností, jak se domáhat zrušení nějakého zákona, je podle něj dost.
„První čtení je o tom, aby sněmovna řekla, jestli se zákonem zabývat chce, nebo nechce. Tedy jestli ten zákon chybí v trestním řádu. My se domníváme, že se návrh projednávat nemusí, že ombudsman už má kompetencí dost pro to, aby kvalitně vykonával činnost, která mu náleží.“
Ústavní soud je podle Blažka navíc přetížen a tamní soudci touto možností nijak nadšení nejsou. Jiří Dienstbier ale věří, že návrh projde, protože obě pravomoci jsou uvedené ve vládním prohlášení.
„Předpokládám, že přinejmenším koaliční poslanci by měli tuto vládní novelu podpořit.“
O dalším projednávání předlohy poslanci možná rozhodnou ve středu.