Poslanec VV Skokan podal ústavní stížnosti na jednání o důvěře vládě

Poslanec Věcí veřejných Petr Skokan podal ústavní stížnosti kvůli schůzi Poslanecké sněmovny ze 7. srpna, na které se hlasovalo o vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka. Skokanovi se nelíbí způsob svolání schůze a průběh diskuze sněmovny, že nefungovalo hlasovací zařízení a v jednacím sále byli lidé, kteří tam nepatří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Skokan - Věci veřejné | Foto: Tomáš Adamec

Ve stížnosti uvádí, že hlasování nebylo v souladu s ústavou, Listinou základních práv a svobod a se zákonem o jednacím řádu sněmovny.

Skokan chce dosáhnout toho, aby Ústavní soud uložil dolní komoře parlamentu, že musí o vyslovení důvěry Rusnokově vládě hlasovat znovu.

Prezident Miloš Zeman by tak podle Skokana neměl na podněty ze sněmovny do rozhodnutí Ústavního soudu reagovat.

Aleš Gerloch z Právnické fakulty Univerzity Karlovy si ale myslí, že Skokanovu stížnost by soud řešit neměl.

„Návrh se týká zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, a nikoliv přímo ústavy nebo Listiny základních práv a svobod. Z tohoto pohledu by Ústavní soud takovéto stížnosti neměl vyhovět," vysvětlil a dodal:

„Pokud bude tento návrh rozebírán ve sněmovně, někdo by mohl navrhnout – a o tom by se pak hlasovalo – jestli neodložit jednání schůze sněmovny do doby, než Ústavní soud rozhodne. To asi úplně vyloučit nelze.“

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme