Pošta sleduje pohyb doručovatelů pomocí GPS, podle ÚOOÚ neoprávněně

Už několik měsíců sleduje poštovní doručovatele jejich zaměstnavatel pomocí GPS navigace. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů se ale Česká pošta bezdůvodně dopouští krácení osobních práv svých zaměstnanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (iliustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jedna z pražských poštovních doručovatelek vzpomíná, od kdy je pod dohledem GPS systému. Podle jejího soudu to bude tak půl roku.

„No, nepříjemný…? Je to práce navíc, protože to musím nabíjet. A třeba ale už za dva dny,“ říká úřednice z malé pražské pobočky České pošty. Monitorovanému doručování se nebrání a necítí se jím být omezena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je podstata sporu české pošty a Úřadu na ochranu osobních údajů, zjišťovala redaktorka Zuzana Vlčková

S jejím vstřícným postojem ale nesouhlasí Úřad pro ochranu osobních údajů. Podle něj nemá soustavné sledování pohybu poštovních doručovatelů žádný právní důvod. Systém monitorovaného doručování tak zatím nemůže běžet tak, jak si Česká pošta představovala.

S projektem, který je tedy podle Úřadu pro ochranu osobních údajů mimo zákon, údajně nepřišla kvůli sledování zaměstnanců. Podle mluvčího České pošty Ivo Mravinace tak státní podnik usiluje spíše o zlepšení kvality služeb.

„Asi tou nejdůležitější věcí byla snaha optimalizovat doručovací trasy. Když to přeložím: aby nebyly zbytečně dlouhé, aby byla doručovací trasa opravdu optimální a také samozřejmě abychom nepřetěžovali množstvím poštovního materiálu naše doručovatele,“ tvrdí Ivo Mravinac.

Kdyby systém fungoval naplno, mohl by také pomoci řešit případné spory o to, zda pošta skutečně provedla pokus o doručení či nikoliv, konstatuje Mravinac.

Zlepšení kvality služeb je podle předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů Igora Němce argumentem, který se ve finále ukáže jako ne úplně pravdivý:

„Je to na dlouhou diskuzi, co to zefektivní a co ne. V každém případě tu máme zákony – judikatury například Evropského soudu, že zaměstnanec má právo na soukromý život i v zaměstnání a dokonce náš zákoník práce hovoří o tom, že monitorovat zaměstnance je nepřípustné.“

Pouze částečné využití projektu za 8 milionů

Systém GPS tak nyní poštovní doručovatelé využívají jen částečně, právě kvůli probíhajícímu řízení s Úřadem pro ochranu osobních údajů. A jeho uvedení do plného provozu provázejí i jiné problémy. Zařízení někdy nefungují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na monitoring zaměstnanců České pošty reagoval v Ranním interview Radiožurnálu předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec.

„Jestli je to mrazem, nevím, ale prostě nejde,“ shrnuje problémy pošťačka.

Prozatím se ale s GPS navigací pohybují doručovatelé jen ve vybraných lokalitách. Systém za osm miliónů tedy na své plné využití teprve čeká.

„Skutečně nechceme sledovat zaměstnance, reálně to možné není – čistě jenom teoreticky, i tuto možnost jsme chtěli vyloučit,“ distancuje se od myšlenky sledování zaměstnanců Ivo Mravinac a dodává, že doufá, že ve sporu s Úřadem na ochranu osobních údajů se prokáže, že pravda stojí na straně pošty.

Podle Ivo Mravinace je proto pravděpodobné, že se pošta rozhodne svůj projekt bránit odvoláním u správního soudu.

Zuzana Vlčková, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme