Povodně ohrožují Liberecký, Ústecký a Královéhradecký kraj

Na severu Čech stále silně prší a hladiny řek stoupají. Před jednou hodinou v noci rozšířil Český hydrometeorologický ústav varování před povodněmi i na Ústecký kraj poté, co třetího povodňového stupně dosáhla Kamenice v Srbské Kamenici. Po druhé hodině v noci hydrometeorologové zaznamenali třetí povodňový stupeň na Labi v Brodě.Před půlnocí dosáhla třetího povodňového stupně i Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou a Labe u přehrady Les Království. Povodně tak ohrožují Liberecký, Ústecký a Královéhradecký kraj.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Smědé mezi obcemi Černousy a Boleslav

Řeka Smědé mezi obcemi Černousy a Boleslav | Zdroj: ČTK

„Střední Evropa zůstává pod vlivem tlakové níže se středem nad Polskem. S ní je spojená výrazná okluzní fronta, jejíž srážkové pásmo leží nad severní polovinou republiky a je téměř bez pohybu. V současné době se srážky v severních Čechách vyskytují s intenzitou od dvou do čtyř milimetrů za hodinu,“ říká meteorolog Marian Sander.

Přehrát

00:00 / 00:00

sandev.mp3

„Během noci srážková činnost bude pokračovat, srážky, které se vyskytují na severu Čech, se v průběhu noci budou jen pozvolna posouvat směrem k jihu. Na severu našeho území by měly ustávat v průběhu dopoledne. Postupně se bude zmenšovat oblačnost a nadále očekáváme jen občasné přeháňky,“ pokračuje Sander.

Podle něj by do rána mělo na severu Čech spadnout od 20 do 35 milimetrů srážek, na ostatním území maximálně do 20 milimetrů.

„Jednotlivá povodí jsou bohužel značně nasycena vodou a srážky tak zvedají průtoky řek,“ uvádí meteorolog.

Voda bude nadále stoupat

Na tocích v povodí Smědé, Lužické Nisy, Mandavy, Kamenice, Ploučnice, Bíliny a Jeřici dochází stále k vzestupu vodních hladin. Mandava ve Varnsdorfu, Ploučnice ve Stráži pod Dalekem a Smědá v Předlánce již odpoledne překročily třetí stupeň povodňové aktivity. Třetí stupeň platí i na Řásnici ve Frýdlantu, na Jeřici v profilu Mníšek a na Srbské Kamenici.

Výrazně stoupá i hladina Mrliny ve Vestci o čtyři až pět centimetrů za hodinu. Stoupá i hladina Labe v přehradě Les Království, kde voda dosáhla již hranici třetího stupně povodňové aktivity. Hladina řeky stoupá také ve Starých Křečanech u Rumburka, kudy protéká Mandava.

Přehrát

00:00 / 00:00

svejkovský.mp3

„Další dost nepříznivá situace je na Ploučnici v České Lípě, kde je sice druhý stupeň povodňové aktivity, ale průtoky stále stoupají. Vypadá to tedy, že zanedlouho překročíme třetí stupeň povodňové aktivity,“ varuje Jan Svejkovský z Povodí Ohře.

Lidé jsou zoufalí

„V tuto chvíli není situace tak hrozivá, jako byla v srpnu letošního roku nebo v červenci loňského roku. Hodně ale bude záležet na tom, jak se vyplní předpověď počasí o ustupujících srážkách,“ podotýká Svejkovský.

„Srpnové události byli náhlé a nečekané. Tentokrát voda stoupá pomaleji, materiální škody by neměly být tak velké. Na lidech se ale projevují psychické újmy,“ vysvětluje z místa Martin Sepp, náměstek libereckého hejtmana.

Ve Stráži pod Ralskem je velká voda už potřetí v krátké době. Podle starostky obce Marie Reslové jsou lidé ze situace zoufalí:

„To je situace, o které se sice mluví, ale když to přijde znovu, člověk se na to nedokáže psychicky připravit.Srpnové povodně stály lidi mnoho peněz a úsilí a nyní, když si mysleli, že mají vše hotové, najednou se to opakuje. Někteří lidé říkají, že to tady podpálí, protože je to vše zbytečné.“

„Nelze vyloučit, že třetí povodňové stupně budou na řekách zůstávat i během zítřejšího odpoledne. Ovšem již ne se vzestupnou tendencí,“ dodává Marian Sander z Českého hydrometeorologického ústavu.

Každý, kdo potřebuje pomoc či jakoukoliv informaci, může volat na krajskou krizovou linku 485226999.

Lubica Bergmanová, Alžběta Rákosová, Jan Piroch, Veronika Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme