Povodňová vlna opustila republiku

Rozvodněné Labe, které ještě v noci pustošilo Ústecký kraj, konečně klesá. Stoletá záplavová vlna se přesunula na sever do Německa. V Ústí byl po sobotním poledni stav hladiny řeky 11 metrů. Za maximální hranicí je Labe také v Děčíně. Řeka tam kolem poledne dosahovala výšky 11,7 metru a voda odtékala z ulic. Nejkritičtější situace zůstává ve Hřensku, které je zcela bez spojení. Obec byla v pátek odpoledne celá evakuována, zatopena je řada objektů a několik domů se ocitlo zcela pod vodou. Na Litoměřicku vytvořila povodeň nové jezero dlouhé 20 kilometrů. Zatopeno je území měst Lovosice a Terezín. Vltava v Praze dál zvolna klesá, oproti kulminaci se její hladina snížila už o více než čtyři metry. Nejhorší situace v jižních Čechách zůstává ve městech na Lužnici. Její hladina se totiž snižuje jen pomalu. Domů se zatím nemohou vrátit evakuovaní obyvatelé obcí v okolí rybníku Rožmberk. I přes pokles většiny řek platí stav ohrožení v jihočeském kraji na Lužnici v Bechyni a na Vltavě v Březí u Českých Budějovic. Na záplavy se ale připravují na Břeclavsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy

záplavy | Foto: Jan Rosenauer

Vozovky podél Labe od Hřenska na Děčínsku až po Mělník jsou stále kvůli záplavám uzavřeny. Zcela neprůjezdné jsou Lovosice, Litoměřice a Terezín. Lepší situace je na železnici. Po levém břehu řeky jezdí vlaky z Děčína až do Vraňan. Na pravém břehu je trať v provozu od Děčína do Litoměřic.

Kvůli záplavám na Litoměřicku zadržují přehrady na Ohři vodu. Kritická situace po povodních na soutoku Ohře a Labe u Litoměřic donutila krajského hejtmana Jiřího Šulce, aby požádal o zastavení odtoku ze Skalky na Chebsku a Nechranic na Chomutovsku. Na soutoku řek se v minulých dnech vytvořilo jezero, které zatopilo několik obcí. Zcela odříznuty od okolí byly například České Kopisty, Počáply či Terezín. Z této oblasti muselo být evakuováno kolem 4000 lidí. Kdy se vrátí natrvalo do svých domovů, nechce zatím nikdo z litoměřického krizového štábu ani odhadovat.

Do zvládnutí povodňové situace v Děčíně se zapojují stále noví dobrovolníci. Bez jejich pomoci by se neobešel ani tamní Červený kříž. Ten zajišťuje především třídění a distribuci potravin i dalších potřebných věcí z humanitárních sbírek. Oblastní spolek bude podle místopředsedy Miroslava Havlíka potřebovat dostatek pomocníků i v dalších dnech.

Do Ústeckého kraje míří humanitární pomoc i ze Švédska. V pondělí pak mají dorazit z Finska vysoušeče zdiva a malá čerpadla. V okresech Teplice, Most a Litoměřice jich ale chybí přes 1500.

Ze skladu chloru v neratovické Spolaně uniklo dalších 10 až 12 kilogramů chloru. Chemikálie se drží nad hladinou rozvodněného Labe uvnitř areálu chemičky. Jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, v Neratovicích a okolí proto nadále platí pouze druhý stupeň chemického nebezpečí. Krizový štáb je ale přpraven jak na vyhlášení třetího stupně, tak na evakuaci obyvatel. Neratovický starosta ale předpokládá, že se podaří udržet situaci pod kontrolou. Množství zbytkového chlóru je odhadováno až na 4 tuny. Spolana se proto snaží oživit technologii, která by měla látku přeměnit na neškodný chlornan. To by se mělo odehrát v sobotu v podvečer.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Pavlík: Chlor ve Spolaně

V Ústí na Labem se objevily první dva pokusy o rabování. Podle městské policie ale zloději krádeže nedokončili, protože je vyrušily hlídky strážníků. Ve Střekově jeden člověk najel autem na okraj vody u zaplavené firmy, odkud začal vynášet věci. Musel ale ujet před strážníky, kteří hlídkovali na člunech mezi zatopenými objekty. Podle informací krizového štábu v Ústí se v ulicích města objevili i takzvaní tipaři. Ti mapují situaci a obhlížejí opuštěné majetky v evakuovaných oblastech. Během katastrofálních záplav se u nás dosud objevily tři případy rabování. Všichni pachatelé byli zadrženi.

Hráze v Novosedlích na Břeclavsku zatím drží a záchranáři mají vodu pod kontrolou. Situace ale zůstává i nadále kritická. Záchranáři stále odčerpávají vodu, aby se nepřelila. Obci přitom pomohlo, že hladina Dyje klesá, i když nikdo dosud nezná objem vody, která shora přitéká do jezera. Podle povodňového štábu donutila stoupající hladina záchranáře zvýšit asi o metr původní hradbu z pytlů s pískem, která brání rozlití vody do Novosedel. Ty zatím zůstávají evakuované. Majetek občanů hlídají policisté a vojáci.

Přehrady na rozvodněných řekách budou podle ministra vnitra Stanislava Grosse preventivně prozkoumány. Rozhodl o tom Ústřední krizový štáb. Statikové zkontrolují vliv velké vody na přehrady, které odolávaly zejména na Vltavě a Dyji.

Nejhorší situace v jižních Čechách zůstává ve městech na Lužnici. Její hladina se totiž snižuje jen pomalu. Domů se zatím nemohou vrátit ani evakuovaní obyvatelé obcí v okolí rybníku Rožmberk, který v důsledku záplav více než zdvojnásobil svou plochu a zadržoval zhruba dvakrát více vody než přehrada Římov. I přes pokles většiny řek platí stav ohrožení v jihočeském kraji na Lužnici v Bechyni a na Vltavě v Březí u Českých Budějovic. Druhý stupeň trvá na Blanici v Heřmani a na Malši v Roudném.

První desítky lidí se mohou v sobotu vrátit do nejponičenější čtvrti hlavního města Karlína. Statici tam rychle kontrolují domy a jak zdůraznil pražský primátor Igor Němec, s úklidem pomůže i armáda. Voda zůstává v Karlíně už jen ve sklepech. Ostatní karlínští obyvatelé, kterých je evakuováno zhruba 25.000, by se vracet neměli. Celý Karlín by měl být přístupný asi za 14 dní, oznámil primátor v sobotu.

Videozáznamy z Karlína najdete na našem povodňovém serveru rozhlas.cz/povodne

Lidé se ale podle primátora Prahy Igora Němce zatím nemohou vracet do evakuovaných oblastí Prahy 7 v dolních Holešovicích. Nefunguje tam voda, kanalizace ani elektřina. V Praze 1 dosud lidé nemohou do oblasti kolem Petrského náměstí. Lidé z Prahy 2 už jsou doma, v Praze 5 zbývá zpřístupnit čtvrtinu z celkového počtu evakuovaných budov. V šesté městské části třetina vystěhovaných lidí bydlí, třetina postiženého území je stále nepřístupná a třetina se nyní uklízí.

Továrna na výrobu léků v Roztokách u Prahy byla sice částečně zatopena, ale nebezpečí lidem v jejím okolí nyní nehrozí. Voda, která je kontaminována i dosud nezjištěnými látkami, z areálu chemičky neodtéká a odborníci ji upraví na zdravotně nezávadnou. Řekl to starosta Roztok Martin Štifter.

Na vládním povodňovém kontě je v této chvíli prvních 2,5 milionu korun. K získání této částky stačily pouhé dva dny. Konto spravuje podle usnesení vlády Státní fond životního prostředí. Účet je veden u České národní banky a má číslo 9025-001/0710, variabilní symbol 2002, konstantní symbol bezhotovostní platby je 558. Pokud budete platit hotově, použijte symbol 379.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme