Práci Kubiceho týmu podle nejvyšší státní zástupkyně nikdo neovlivňoval

Práci detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nikdo neovlivňoval. Takový je výsledek průběžného šetření nejvyšší státní zástupkyně ohledně takzvané Kubiceho zprávy. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice krátce před volbami upozornil poslance na prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Uvedl také, že premiér Jiří Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů, jako je smrt podnikatele Františka Mrázka nebo kauza biolíh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bublan | Foto: Úřad vlády ČR

Podle průběžné zprávy Nejvyššího státního zastupitelství se ale do práce útvaru vedeného Janem Kubicem nikdo nevměšoval. Naopak zveřejnění zprávy ovlivnilo vyšetřování některých závažných kauz. "Došlo k narušení vyšetřování některých závažných trestných případů, především z oblasti ruskojazyčného organizovaného zločinu," řekl ministr vnitra František Bublan.

Ministr by proto šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho postavil až do konce vyšetřování kolem zveřejnění utajené zprávy mimo službu. Tuto pravomoc ale mají pouze ministrův náměstek pro trestní řízení František Snopek nebo policejní prezident Vladislav Husák.

Policejní prezident Vladislav Husák ale podle mluvčího Romana Skřepka rozhodně Kubiceho odvolávat nebude. "Policejní prezident nevidí v tuto chvíli důvod, aby zprostil pana Kubiceho výkonu služby, protože neobdržel žádné nové informace, které by ho vedli k takovému rozhodnutí. Pan Kubice bude nadále vykonávat funkci ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu," řekl Českému rozhlasu Skřepka.

Ministr Bublan také upřesnil, kdy by mělo být šetření Nejvyššího státního zastupitelství u konce: "Předpokládám, že někdy v září by mohl být vysloven nějaký konečný výsledek."

Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme